Work-life fit – gdy praca lubi się z życiem

W poniedziałek 06 czerwca pracownicy 70 firm brytyjskich rozpoczęli swój pierwszy czterodniowy tydzień pracy. Wyspiarze nie są pionierami, jeśli chodzi o tego typu eksperymenty, ale to właśnie program pilotażowy rozpoczęty w Zjednoczonym Królestwie jest największym, jaki przeprowadzono dotąd na świecie. Jeśli zakończy się on sukcesem, będziemy mieli pewność, że w wielu zawodach życie i pracę można organizować elastycznie. Prawdę mówiąc, to już mamy ku temu wiele przesłanek. Jedną z nich jest rosnąca popularność trendu work-life fit, młodszego brata work-life balance.

Brytyjski program wdrażany przez 4 Day Week Global, który ma przetestować nowy model organizacji pracy, będzie prowadzony pod okiem naukowców z uniwersytetów z Cambridge i Oxfordu. Bierze w nim udział około 3300 pracowników reprezentujących różne branże – od twórców oprogramowania przez organizacje charytatywne po lokale serwujące ryby z frytkami. Wszyscy uczestnicy otrzymają pełne uposażenie za 80% czasu pracy, a eksperci będą monitorować ich samopoczucie. Juliet Schor, główna badaczka projektu, tak mówi o wyzwaniach, które podejmą naukowcy: „Będziemy analizować, jak pracownicy reagują na dodatkowy dzień wolny pod względem stresu i wypalenia, satysfakcji z pracy i życia, zdrowia, snu, zużycia energii, podróży i wielu innych aspektów życia”. Eksperyment zakończy się za pół roku, choć już dziś znamy wnioski z wcześniejszych badań, które na mniejszą skalę prowadził chociażby Microsoft – nasz tekst na ten temat możecie przeczytać tutaj. Oczywiste jest też, że przedstawiciele wielu zawodów, np. nauczyciele czy medycy, nie będą mogli pozwolić sobie na skrócenie czasu pracy. W każdej branży znajdzie się jednak przestrzeń, by lepiej dopasować pracę do stylu życia i potrzeb pracowników żyjących w realiach XXI wieku. I tym właśnie jest work-life fit.

Między dopasowaniem a równowagą

Według Talent Place, firmy, która jako jedna z pierwszych wprowadza w Polsce trend pracy dopasowanej do życia prywatnego, work-life fit to praca dostosowana do potrzeb pracownika, zarówno pod względem miejsca (100% pracy zdalnej), czasu pracy, a także zaangażowania i formy zatrudnienia. Dodatkowo work-life fit pozwala na zwinne dopasowanie swoich obowiązków do celów prywatnych. Takie połączenie pracy z życiem osobistym może kojarzyć się z work-life balance i być z tą koncepcją mylone. Nie jest to jednak to samo. Work-life balance polega na równowadze między życiem zawodowym a pracą, by żadna ze sfer nie zdominowała drugiej i aby obie się nie przenikały. Dziś jednak coraz więcej osób dostrzega, że życie zawodowe, zwłaszcza gdy praca jest również pasją, będzie przeplatało się z osobistym. Rozwój technologiczny i możliwości wykonywania obowiązków poza biurem także sprzyjają zawodowej elastyczności. Cali Williams Yost, specjalistka od transformacji w firmach, CEO Flex Strategy Group, uważa, że work-life balance jest już ideą staroświecką i nieosiągalną. Według badań Ernst & Young’s Global Generations Research 80% milenialsów w USA utrzymuje gospodarstwo domowe wraz z partnerem, pracuje na pełen etat i dzieli się z nim obowiązkami, podczas gdy 47% przedstawicieli wcześniejszego pokolenia, którzy nadal obejmują stanowiska kierownicze, ma najczęściej niepracującego partnera. To właśnie ta zmiana trendu sprawia, że Yost uważa, że indywidualne dopasowanie pracy do życia prywatnego jest ważne dla każdego, nie tylko dla młodych mam, ale także ojców czy osób w wieku przedemerytalnym, które chciałyby przejść na pół etatu. Praca zgodna z ideą work-life fit powinna być zatem dopasowana indywidualnie do potrzeb życiowych pracownika, a także jego priorytetów i planów. Jeśli pracodawca oferuje pracownikowi posadę skrojoną na miarę, to tak naprawdę oferuje mu po prostu jakość życia, o jakiej marzy, czyli benefit, z którym bardzo trudno konkurować na rynku pracy.

Nie samą pracą żyje człowiek

Okres pandemii wymagał od pracowników ogromnej elastyczności. Zmiana modelu pracy z dnia na dzień była niczym operacja na żywym organizmie, ale jak się okazało, pacjent przeżył. Co więcej, wiele osób pokochało pracę zdalną i hybrydową, a nawet odkryło, że pracując np. w przyjaznym otoczeniu domowym, osiąga lepsze efekty. Z badania „Aktualny model pracy w firmach a system pracy work-life fit”, które przeprowadziła agencja SW Research, wynika jednak, że możliwość pracy zdalnej oferuje dziś w Polsce tylko 25% pracodawców, a hybrydowej zaledwie 18%. Warto zwrócić uwagę, że 30% badanych przyznało, że obowiązki zawodowe utrudniły im zmianę miejsca zamieszkania (powodem było najczęściej mało elastyczne miejsce pracy – na to skarżyło się 47% respondentów i kwestie finansowe – 41% wskazań). 30% ankietowanych praca pochłania tak, że nie mogą podjąć lub kontynuować nauki, niemal co czwarty (24%) uważa, że obowiązki zawodowe ograniczają go w kwestii założenia rodziny lub rodzicielstwa, a co trzeci (36%) zadeklarował, że praca utrudnia mu rozwijanie pasji. Odgórnie narzucony model pracy w sztywnych godzinach dla każdego jest w tej chwili najbardziej powszechny. I być może jest jedną z przyczyn rotacji i gorszych wyników organizacji. Trudno oczekiwać od kogoś, kto czuje się ograniczony życiowo przez pracę większego zaangażowania w nią.

Jednego dnia przy biurku, drugiego nad basenem

Model pracy work-life fit sprawdza się za granicą. Wprowadzili go twórcy platformy Buffer czy firma Autodesk. Także Twitter już w maju 2020 roku zapowiedział, że gdy pandemia dobiegnie końca, pracownicy nie będą musieli wracać do biur. Praca dopasowana do potrzeb życia osobistego to większy nacisk na rozliczanie efektów niż czasu pracy i elastyczne podejście do formy świadczenia pracy. Umożliwia to płynne przechodzenie pomiędzy rodzajami umów o pracę, a także czasem i zakresem obowiązków. Wszystko w zależności od potrzeb pracownika, a często także wyzwań, jakie rzuca życie. Przykładowo szef wspomnianej firmy Talent Place, zaoferował swoim pracownikom bezpłatne, tygodniowe pobyty w apartamencie w Hiszpanii. Mieszkanie jest wyposażone w wygodne biurko do pracy, drukarkę, skaner i internet, ale również dmuchane materace i leżaki, ponieważ goście mogą korzystać z basenu. Apartament można wynająć samotnie, z przyjaciółmi czy rodziną, a także ze współpracownikami, by w słonecznej Hiszpanii zrealizować wspólny projekt. Jest on przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami i dostępny przez cały rok. By z niego skorzystać, wystarczy zabukować termin w kalendarzu.

Źródło: https://hrbusinesspartner.pl/artykul/benefit-pracowniczy-w-stylu-work-life-fit

Benefit w postaci umożliwienia pracownikom pracy zdalnej z Hiszpanii jest odpowiedzią na potrzeby zespołu. Firma regularnie monitoruje poziom zaangażowania i zadowolenia pracowników. Na tej podstawie dobiera benefity, których naprawdę potrzebują. W przypadku innych organizacji można wybrać inne dodatki. Niektóre mogą wydać się nietypowe, jak na przykład korzystanie z usług asystenta, który w gorącym czasie zrobi dla pracownika zakupy spożywcze czy dokona drobnej naprawy w mieszkaniu (taki benefit oferuje Audioteka czy Brainly).

Tak jak nie ma jednego rozmiaru odzieży dla wszystkich, tak i nie ma jednego modelu pracy dla wszystkich. Według badań przeprowadzonych przez socjolożkę Phyllis Moen osoby pracujące według work-life fit są zdrowsze, bardziej zaangażowane, mniej zestresowane, na czym korzystają także ich dzieci. Są one także bardziej efektywne, kreatywne i lojalne. Dokładnie tych samych korzyści oczekują naukowcy po eksperymencie z czterodniowym tygodniem pracy. Dodatkowy dzień wolny ma być czasem na realizację różnych celów życiowych każdego badanego. Być może cztery dni pracy i work-life fit to work-life balance XXI wieku.

Źródła:


https://kadry.infor.pl/wiadomosci/5479869,Czy-Polacy-moga-pracowac-elastycznie-i-sa-gotowi-na-worklife-fit.html

https://hrbusinesspartner.pl/artykul/work-life-fit-nowy-trend-na-rynku-pracy-ktory-pokochaja-mamy#sn:6ed5f4c8-e9e1-6a6e-73db-bcd2b2f9924f

http://www.flexiblework.umn.edu/MoenSloan_Network_News_InterviewSept-2009.pdf

https://www.glassdoor.com/blog/work-life-fit/

https://www.forbes.com/sites/colehaan/2019/02/11/forget-balance-how-to-achieve-a-work-life-fit/

https://hrbusinesspartner.pl/artykul/benefit-pracowniczy-w-stylu-work-life-fit

https://liberte.pl/work-life-fit/

https://itwiz.pl/work-life-fit-nowy-trend-na-rynku-pracy/

https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/work-life-balance-ma-mocnego-konkurenta-nadchodzi-nowy-trend,90233.html

https://tvn24.pl/biznes/ze-swiata/czterodniowy-tydzien-pracy-100-procent-wynagrodzenia-za-80-procent-pracy-rusza-pilotazowy-program-w-wielkiej-brytanii-5739773

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/wielka-brytania-testuje-czterodniowy-tydzien-pracy-rusza-najwiekszy-na-swiecie/b7bsj9c

GIF: https://gfycat.com/pl/biodegradablemeekcobra-social-life-animation-business-sleep

Tagi:

Podziel się

Ostatnie wpisy

Powrót do bloga

Skomentuj ten wpis