Specyfikacja doświadczenia zawodowego w CV, czy jest potrzebna?

Każdy poszukując zatrudnienia i tworząc CV zastanawia się, jak wyodrębnić swoje największe atuty, by wyróżnić się na tle innych aplikujących osób. Podstawowym pytaniem w takiej sytuacji jest: JAK TO ZROBIĆ? Poniżej znajdziesz kilka porad, dzięki którym swoim doświadczeniem zapadniesz w pamięć każdemu rekruterowi!‍

Zapisywanie swojego doświadczenia powinniśmy rozpocząć od podjęcia decyzji, czy opisywanie obowiązków wykonywanych na danym stanowisku pomoże nam zdobyć zainteresowanie u pracodawcy. Najłatwiej podjąć ją po rozważeniu czy doświadczenie z wcześniej zajmowanego stanowiska jest podobne do tego, które chcemy zdobyć. W przypadku, gdy dotychczasowe zadania odpowiadają np.; obowiązkom wymienionym w ogłoszeniu, warto je wyodrębnić, jeśli jednak są one inne, możemy zrezygnować z wpisania ich do życiorysu.  Możemy na przykład odstąpić od opisywania obowiązków biorąc udział w rekrutacji na Inżyniera Elektryka, przy posiadaniu doświadczenia w branży gastronomicznej z czasów studiów.

Dopasować siebie, czy pozostać niewzruszonym?

Działaniem, na które decyduje się coraz więcej kandydatów, jest rozsyłanie CV w identycznej formie, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian, na kilkanaście, lub nawet kilkadziesiąt stanowisk. Ten błąd popełnia coraz więcej osób, zapominając, że sukces w rekrutacji najczęściej nie leży w ilości aplikacji, ale w jakości wysyłanego CV. Prawidłowym działaniem jest tu odejście od praktyk udostępniania dokładnie takiego samego życiorysu w odpowiedzi na każde ogłoszenie o pracę, na rzecz dokładniejszego przyjrzenia się ofertom i wybrania takich, które odpowiadają nam swoim zakresem obowiązków i wymaganymi umiejętnościami.

No dobrze, ale jak ułożyć wykonywane we wcześniejszej pracy zadania tak, aby zainteresowały one potencjalnego pracodawcę na tyle, by skłonić go do kontaktu?

Pierwszym ważnym krokiem jest dokładne prześledzenie oferty pracy. Warto tutaj skupić się na dwóch częściach zatytułowanych najczęściej „Obowiązki/ Zakres obowiązków” i „Doświadczenie zawodowe/Poszukujemy właśnie Ciebie, jeśli”. Ten fragment ogłoszenia daje nam pełną wiedzę o potencjalnie idealnym pracowniku. Każdy kandydat chciałby być w oczach rekrutującego perfekcyjnym kandydatem, dlatego tak ważne jest porównywanie swoich doświadczeń z wcześniejszych stanowisk z zadaniami, które będziemy wypełniać. Należy przywiązywać uwagę również do ułożenia wykonywanych obowiązków w odpowiedniej kolejności. Dobrą praktyką jest wzorowanie się na ogłoszeniu pracodawcy. Wynika to z faktu, że wymienione tam obowiązki i pożądane doświadczenie najczęściej ułożone są od najważniejszych do najmniej istotnych. Dobrym nawykiem może być również streszczanie obowiązków w taki sposób, aby zajmowały one nie więcej niż jedną linijkę tekstu. Nada to całemu dokumentowi przejrzystości.

Opisane powyżej podstawowe działania na pewno wpłyną na długość procesu aktywnego poszukiwania przez Ciebie zatrudnienia. Obecnie jednak rynek pracy postrzegany jest coraz częściej jako rynek pracownika. Dzięki takiej sytuacji, wielu rekruterów poszukujących kogoś z pożądanym doświadczeniem, zwraca uwagę nie tylko na kandydatów, którzy aplikowali, ale również na posiadane w bazie kandydatury z poprzednich rekrutacji. Niekiedy pracodawcy podejmują nawet działania potocznie nazywane „poszukiwaniem bezpośrednim”, rozpoczynają wtedy aktywne przeglądanie np.; wyszukiwanie kandydatów przy pomocy portali takich jak LinkedIn lub GoldenLine, gdzie przyglądają się informacjom zawartym na profilach osób pasujących do poszukiwanego pracownika.  Na takim profilu warto więc umieścić, poza podstawowymi informacjami zawartymi w CV, dodatkowe wiadomości. Przykładem może być opis dodatkowych aktywności podczas studiów, takich jak działalność w organizacjach studenckich. W wielu przypadkach możliwe staje się wtedy zaprezentowanie nabytych w tym czasie umiejętności, których nie udało nam się do tej pory zdobyć w doświadczeniu zawodowym.

Podsumowując, przy tworzeniu CV zwracajmy uwagę na treść ogłoszenia o pracę, na które aplikujemy. Pamiętajmy również o uaktualnianiu swojego profilu zawodowego na przeznaczonych do tego portalach, pamiętając o posiadaniu tam prawdziwych informacji, zgodnych z tymi wpisanymi w CV. Nigdy nie wiadomo, czy nie znajdziemy się w sytuacji, gdy to praca znajdzie nas.

 

 Poszukujesz pracy? Znajdziesz ją na Pracuj.pl

 

Tagi:

Podziel się

Ostatnie wpisy

Powrót do bloga

Skomentuj ten wpis