Zawody przyszłości ‒ czym będą zajmować się nasze dzieci?

Gdy myślimy: „zawody przyszłości”, mówimy: „branża IT”. Granica pomiędzy światem wirtualnym, a rzeczywistym zaciera się, a rozwój tzw. internetu rzeczy, w którym nasz smartfon łączy się już nie tylko z zegarkiem, ale także bramą garażową, pralką i lodówką, wyznacza kierunek przemian współczesnego świata. 65% uczniów szkół podstawowych już wkrótce będzie go kreować, pracując w zawodach, których jeszcze nie ma. Co ciekawe, rewolucja technologiczna nie oznacza jednak wyginięcia profesji wykonywanych przez wielu z nas dzisiaj. Zawody przyszłości to także te, które w niewielkim stopniu podlegają automatyzacji.

Nowe technologie i IT to branże, które już od kilku dekad typowane są jako przyszłościowe i rozwojowe. Warto jednak zauważyć, że także te sektory zmieniają się i mogą zostać dotknięte automatyzacją. Z roku na rok przybywa coraz więcej zaawansowanych narzędzi do kodowania, które mogą zastąpić programistów przy rutynowych, powtarzalnych czynnościach. Uczące się maszynowo systemy opracowane przez naukowców z firmy Microsoft i Uniwersytetu Cambridge potrafią na bazie linijki kodu bezbłędnie dopisać kolejne. Co istotne, dzieje się to w ułamku sekund, dzięki czemu programista może skupić się na kreatywnej części swojej pracy. Może też pracować sam przy kilku projektach, a to przynosi oszczędności zatrudniającej go firmie. Dzięki pomocy inteligentnych programów podstawy programowania z łatwością opanują przedstawiciele różnych zawodów, dlatego w branży coraz większym powodzeniem zaczną cieszyć się takie profesje, jak koordynator projektów, analityk danych, specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa, grafik 3D czy projektant rozwiązań IT.


Rozwój cyfryzacji najprawdopodobniej zrewolucjonizuje także branżę finansową i sektor bankowy. Choć wielu z nas wciąż jeszcze chętnie płaci w sklepach gotówką, to być może urodzone dziś dzieci nigdy nie usłyszą przy kasie: „będę grosik winna”. Płatności bezgotówkowe są standardem, ale niewykluczone, że już za kilka lat za usługi i towary zapłacimy kryptowalutą, co tak naprawdę już ma miejsce, szczególnie w przypadku dóbr cyfrowych. Jednym z przykładów inwestycji, jakiej można dokonać walutą elektroniczną, jest zakup NFT. NFT to, w dużym uproszczeniu, cyfrowy certyfikat własności obiektu zdigitalizowanego, którym może być unikalna grafika. Taką grafikę kupiła ostatnio m.in. Magda Gessler, promując tym samym platformę Fanadise, która wydała kolekcję misiowych awatarów.

Źródło: https://www.instagram.com/fancybearsmetaverse/

Certyfikat cyfrowy można przyznać wszystkiemu, co zdecydujemy się poddać cyfryzacji, a potem sprzedać go nawet za kosmiczną kwotę miliona złotych. Skomplikowane? Na pewno tak, nawet dla samej Magdy Gessler, która zapytana o zakup Fancy Bear stwierdziła: „Nie jest to może coś, co w pełni rozumiem, ale czuję, że na naszych oczach dzieje się jakaś rewolucja”. Trudno podejrzewać, że restauratorka sama stawia pierwsze kroki w nowej przestrzeni. Niewykluczone, że pomaga jej doradca inwestycyjny w zakresie kryptowalut, na których nie znają się tradycyjni bankierzy. Taki specjalista to z pewnością jeden z zawodów przyszłości, choć sukces kryptowalut nie jest jeszcze przesądzony i nie chodzi tylko o sytuację prawną bitcoina i innych wirtualnych środków płatniczych. Do generowania cyfrowych monet używa się urządzeń komputerowych o wysokiej mocy obliczeniowej, które zużywają bardzo dużo energii, przyczyniając się do zwiększania emisji CO₂. Wielu internautów skrytykowało Magdę Gessler, Krzysztofa Gonciarza i innych celebrytów za zakup obrazków Fancy Bear i wsparcie gałęzi przemysłu szkodliwej dla klimatu, którego ochroną coraz więcej osób zajmuje się już na pełny etat.


Zawody związane z ekologią to kolejna branża, która w najbliższym czasie przeżyje rozkwit. Wraz z technologią mającą sprzyjać zahamowaniu zmian klimatycznych, będzie rosło zapotrzebowanie na specjalistów systemów energetyki odnawialnej i twórców indywidualnych strategii walki z ociepleniem klimatu. Pierwszym krajem, który powołał do istnienia resort ds. kryzysu klimatycznego i ochrony ludności jest Grecja. Pomysł stworzenia nowego ministerstwa pojawił się, gdy w sierpniu 2021 roku kraj spustoszyła seria niszczycielskich pożarów. Według magazynu „The Tree” świat, który powoli żegna się z węglem, lada dzień będzie potrzebował rolników agroekologicznych, odnowicieli dzikiej przyrody, techników pojazdów elektrycznych czy audytorów emisji gazów cieplarnianych.


Obok fascynujących, nowych profesji, ofert pracy nie zabraknie oczywiście w branży związanej ze zdrowiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Coraz większa świadomość dotycząca związku między kondycją fizyczną i psychiczną sprawia, że chętniej korzystamy ze wsparcia psychoterapeutów, mediatorów, fizjoterapeutów, dietetyków czy trenerów osobistych. Ciekawie przedstawia się także rynek pracy dla osób z wykształceniem humanistycznym. Prawdopodobieństwo zastąpienia przez komputery pracowników wykonujących zawody kreatywne jest bardzo niskie. Według portalu willrobotstakemyjob.com ryzyko, że pracę pisarza przejmie sztuczna inteligencja, wynosi 8%, dla dziennikarza jest to 9%, dla specjalisty PR 6% a grafika zaledwie 4%. Lista zawodów dzielnie opierających się procesowi automatyzacji jest dłuższa. Spać spokojnie mogą budowlańcy, monterzy, serwisanci, kucharze, a także przedstawiciele zawodów, w których liczą się empatia i indywidualne podejście do drugiego człowieka, np. pracownicy działów HR, czy nauczyciele.

 

Czy to możliwe, że niedługo będziemy mieszkać w cybermiastach, gdzie zakupy, za które zapłaciliśmy walutą wspólną dla całego świata, dostarczy nam dron ładowany na baterie słoneczne? Być może jego trasę wyznaczy osoba zatrudniona jako kontroler ruchu powietrznego maszyn bezzałogowych, której zadaniem będzie bezpieczne przeprowadzenie pojazdu przez zielone skwery, zalane kiedyś betonem. A może to wszystko wciąż jeszcze pieśń przyszłości?


Źródła:


https://www.benchmark.pl/aktualnosci/nasze-dzieci-beda-pracowac-w-zawodach-ktore-jeszcze-nie-powstaly.html

https://teamquest.pl/blog/639_czy-roboty-zastapia-programistow

https://zielona.interia.pl/eko-technologie/news-10-ekologicznych-zawodow-przyszlosci,nId,5402319

https://willrobotstakemyjob.com/

https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/8238715,grecja-po-pozarach-nowe-ministerstwo-ds-kryzysu-klimatycznego.html

https://spidersweb.pl/2021/07/co-to-nft.html

https://natemat.pl/390885,magda-gessler-i-malik-montana-jako-fancy-bears-nft-o-co-w-tym-chodzi

https://www.youtube.com/watch?v=-eR8Vxhpd4E&t=180s

https://rynekpracy.pl/monitory/9-zawodow-ktorym-nie-grozi-automatyzacja

Tagi:

Podziel się

Ostatnie wpisy

Powrót do bloga

Skomentuj ten wpis