Wszystkie ręce na pokład – HR dla Ukrainy!

Niecały tydzień temu wszyscy obudziliśmy się w świecie konfliktu zbrojnego, jakiego w Europie nie było od czasów II wojny światowej. Inwazja Rosji na Ukrainę zmusiła tysiące ludzi do natychmiastowej ucieczki z ojczyzny, rozdzieliła rodziny. Sytuacja naszych sąsiadów jest ekstremalnie trudna, ale zaraz za przejściem granicznym czeka na nich pomoc i ogromne wsparcie Polaków. Branża HR również jednoczy siły! W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak firmy mogą pomóc uchodźcom, ale też czego powinny się wystrzegać w obecnej sytuacji.

Pomoc natychmiastowa i inicjatywy własne


1. WPŁACAJ

Niezależenie, czy pomagamy indywidualnie, czy jako firma, najważniejsze jest, by zaoferować uchodźcom to, czego naprawdę potrzebują. W tej kwestii najlepiej zwrócić się do zaufanych organizacji, które świadczą pomoc od lat i po prostu je dofinansować. Swoje zbiórki pieniędzy prowadzą m.in.:

 

2. OBSERWUJ

Wszystkie wyżej wymienione podmioty mają profile w mediach społecznościowych, gdzie znajdziesz apele o konkretne wsparcie. Szybki kontakt, i już wiesz, jak działać skutecznie, ale to nie wszystko, co możesz zrobić. Większość zbiórek, do których Cię odsyłamy, prowadzą instytucje oferujące pomoc różnym potrzebującym, warto więc dodać do obserwowanych również konta organizacji skoncentrowanych stricte na uchodźcach, np. Chlebem i Solą czy Grupy Granica. Tu też można przekazać datki, a także dowiedzieć się więcej o sytuacji prawnej naszych gości ze wschodu, poznać dokładną skalę ich potrzeb, zobaczyć, jak wygląda dynamicznie zmieniająca się sytuacja na granicy. Serwisy społecznościowe to przestrzeń, która może zainspirować do działania. Fundacja Ocalenie podała ostatnio na swoim Facebooku, że sklep ze skarpetami Many Mornings wprowadził do oferty specjalną edycję niebiesko-żółtych skarpet, z których dochód przekaże na rzecz uchodźców. Może Twoja firma również mogłaby zaproponować specjalny produkt lub usługę, z których dochód trafiłby do potrzebujących?

3. INICJUJ

Jeżeli możesz zaoferować transport, udostępnić sprzęt do gotowania czy halę, gdzie można by magazynować dary, dodaj swoje ogłoszenie poprzez portal Ukraina.Services. Tutaj za darmo można zaproponować wszelkie usługi, np. nocleg, przejazd, pomoc psychologiczną, prawną czy medyczną. Ze swoją inicjatywą możesz wyjść także w innych miejscach w sieci, by zwiększyć zasięg. Bądź w gotowości, ale nie wyręczaj profesjonalnych organizacji w wypełnianiu ich zadań. Tłok i chaos zakłóca sprawne działania.


Wsparcie dla pracowników i zatrudnienie


Część uchodźców z Ukrainy będzie chciała zostać w Polsce na dłużej lub na stałe. Warto, aby nasi goście po przekroczeniu granicy zostawili po sobie papierowy ślad w jednym z punktów recepcyjnych – oto ich pełna lista. Rejestracja w takim punkcie nie jest obowiązkowa, ale warto pamiętać, że można tam uzyskać niezbędne informacje, np. dotyczące zalegalizowania pobytu uchodźcy w naszym kraju. Legalny pobyt jest pierwszym krokiem do legalnej pracy. Jakie formalności trzeba wypełnić, by móc taką pracę zaoferować? Firma doradcza Grant Thornton opisuje cały proces na swojej stronie. Warto się z nim zapoznać, ale też śledzić doniesienia medialne w tej kwestii, bo przedsiębiorcy od kilku dni upominają się o uproszczenie procedur związanych z pozwoleniem na pracę dla Ukraińców. Przydatne informacje dotyczące sytuacji cudzoziemców przybywających do Polski znajdziesz także tu, a pytania, na które internet nie udzielił wystarczającej odpowiedzi, możesz zadawać na tej grupie na Facebooku lub pracownikom Polskiego Forum Migracyjnego. Z całą pewnością wyzwaniem, jakie stoi dziś przed rekruterami, jest uproszczenie procesu rekrutacyjnego. Menadżerowie będą mieli natomiast do pokonania barierę językową, a przy tym ważną rolę do odegrania w procesie socjalizacji nowych pracowników.


Wspomniany problem bariery językowej już dawno mają za sobą ci pracodawcy, którzy nie od dziś zatrudniają naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Bezpłatne urlopy czy dodatkowa pomoc finansowa dla nich i ich rodzin są teraz potrzebne jak nigdy dotąd. Budujący przykład dają w tym zakresie przedstawiciele sieci dyskontów Biedronka. Wszyscy ukraińscy pracownicy sklepów Biedronka otrzymają po 1000 zł bezzwrotnego wsparcia.


Dziś każdy pracodawca powinien zapewnić ukraińskim członkom swoich zespołów poczucie bezpieczeństwa i bezgranicznej solidarności, dlatego kolejnym, niemniej ważnym elementem działań pomocowych jest wsparcie psychologiczne. Specjaliści z Terapify od niedawna oferują bezpłatne konsultacje w tym zakresie, a psychologowie z Mindgramu zapraszają na cykl warsztatów online dotyczących radzenia sobie z trudnymi emocjami. Oto linki do najbliższych spotkań (wydarzenia są w języku polskim i angielskim):


Informacje o nowych wydarzeniach przygotowanych przez Mindgram, będą pojawiały się w aktualizacjach tego wpisu. Swój cykl wydarzeń organizują też Diversity Hub i Mental Health Center. Zaglądajcie tutaj. Najbliższy webinar online pt. „Pomiędzy bezradnością a chęcią działania. Jak Twoja organizacja może pomóc?” odbędzie się 07.03, a kolejny 10.03. Będzie dużo o holistycznym wsparciu dla menadżerów i organizacji.


Sytuacja kryzysowa – czego nie robić


Pomaganie z głową polega na ustaleniu, gdzie, komu i jak pomagać. Jeśli nie mamy w tym doświadczenia, to wsparcie finansowe sprawdzonych organizacji pozarządowych jest w tym wypadku najprostszym rozwiązaniem rekomendowanym właśnie przez te organizacje. Naprawdę warto wsłuchiwać się w to, o co proszą i starać się nie zniknąć, gdy sytuacja zacznie się (oby jak najszybciej) stabilizować. Do Polski może przyjechać nawet 3 miliony uchodźców, pomoc będzie potrzebna jeszcze bardzo długo. Dziś udzielamy jej chętnie na fali entuzjazmu, ale przyjdzie moment, kiedy zacznie on się wyczerpywać. Dlatego już teraz należy budować dobre nawyki. Każdy przedsiębiorca jak najszybciej musi więc potraktować udział swojej firmy w systemowych działaniach pomocowych jako coś oczywistego. Mobilizacja jest tak ogromna, że wszyscy wierzymy, że ten kryzys się skończy, że dobiegniemy do mety, ale musimy pamiętać, że czeka nas teraz maraton, nie sprint.


W źródłach znajduje się jeszcze więcej informacji. Niektóre są uaktualniane na bieżąco:


https://www.goldenline.pl/blog/2022/02/24/hr-wspiera-ukraine/

https://hearmeinc.notion.site/Wsparcie-w-czasie-konfliktu-d8adb7f225f34eb18c93c49c72209dd8

https://tvn24.pl/najnowsze/jak-pomoc-ukrainie-i-ukraincom-po-ataku-rosji-lista-organizacji-5612779

https://ocalenie.org.pl/zalatwto/ewakuacja-z-ukrainy-o-czym-pamietac-uciekajac-przed-wojna

https://kporembinski.notion.site/kporembinski/Kompendium-Pomoc-dla-Ukrainy-36bf703e701a40589d9943c4059e8e4c#f9d855f1f3c94c5fa2e0f50a1369a834

uchodzcy.info/

https://strefabiznesu.pl/przedsiebiorcy-dla-ukrainy-zobacz-jak-male-i-duze-firmy-niosa-pomoc-uchodzcom-i-co-jeszcze-mozna-zrobic/ar/c3-16072743

https://monikasmulewicz.pl/2022/02/27/przyjales-uchodzcow-z-ukrainy-sprawdz-co-teraz-zrobic/

https://gojtowska.com/2022/02/27/uchodzcy-z-ukrainy/

Tagi:

Podziel się

Ostatnie wpisy

Powrót do bloga

Skomentuj ten wpis