Praca szyta na miarę?

Jak wiadomo, poszukiwania pracy są często długim i złożonym procesem. Czas znalezienia nowego miejsca zatrudnienia, które spełni nasze oczekiwania, jest wydłużany, między innymi nieumiejętnymi poszukiwaniami. Wysyłanie CV do losowo wybranych firm na niesprawdzone stanowiska może nie przynieść oczekiwanego efektu. Jak znaleźć pracę dla siebie?

Przed poszukiwaniem pracy należy zadać sobie dwa istotne pytania: Jakie są moje oczekiwania? Czym chcę się zajmować?

Odpowiedzi na nie mogą być dla niektórych proste i już w kilka minut na kartce widnieje długa lista cech, na których nam zależy i obowiązków, których wykonywanie sprawia nam wiele przyjemności, bądź skomplikowane i wymagająca dłuższych analiz.

Jeśli należycie do tej drugiej grupy, zastanówcie się:

1. W jakich miejscach już pracowaliście i jakie wyciągnęliście z tego wnioski?

Analiza poprzednich miejsc pracy może być bardzo przydatna w określeniu swoich oczekiwać i celów na kolejne wyzwanie zawodowe. W końcu, najczęściej jest tak, że swoje wnioski czerpiemy z doświadczenia. Zanim zapytacie o radę lub przebrniecie przez mnóstwo stron w internecie, posłuchajcie samych siebie!

Rozpoczęcie poszukiwań nowej pracy nie musi oczywiście być związane z negatywną opinią o dotychczasowym pracodawcy. Na poprzednią pracę nie musimy patrzeć przez pryzmat negatywnych doświadczeń. Weźcie notatnik i w formie, na przykład tabeli, spiszcie swoje wszystkie za i przeciw, które dostrzegacie po przepracowaniu pewnego okresu w miejscu pracy. Taka lista posłuży jako drogowskaz podczas researchu firm i stanowisk, pomoże również wyklarować cele zawodowe, rozwojowe, które możecie dołączyć do swojego CV.

2. Jakie posiadacie umiejętności i kwalifikacje?

Większość ogłoszeń posiada znane nam wszystkie sformułowanie “od kandydata oczekujemy”, “wymagania wobec kandydata”, czy “niezbędne kwalifikacje na ww. stanowisku”. Świadomość swoich umiejętności i wiedzy to często klucz do sukcesu. Aplikowanie na stanowiska niezgodne ze swoim profilem zawodowym może nie przynieść oczekiwanego efektu i często kończy się brakiem informacji zwrotnej od firmy. Oczywiście nie zniechęcamy do stawiania sobie ambitnych i rozwojowych poprzeczek, jednak w przypadku, gdy posiadamy, na przykład wykształcenie humanistyczne i dotychczas zajmowaliśmy się sprzedażą usług telekomunikacyjnych, nasza aplikacja na stanowisko techniczne ze ściśle określonej branży, która nie jest nam znana, okaże się stratą naszego, tak cennego przy rekrutacji, czasu. Nie oznacza to, że te drzwi są dla nas zamknięte! W takim przypadku należy zainwestować w szkolenia, studia, staże i praktyki, które przybliżą nas do wykonywania danego zawodu. Skupiając się na umiejętnościach, po ich określeniu, stwórzcie bazę stanowisk i firm, do których możecie potencjalnie aplikować. Zobaczycie jak bogaty jest rynek pracy, a dzięki takiemu researchowi macie większe szanse na znalezienie pracy, w której wykorzystacie i udoskonalicie swoje najlepsze cechy.

3. Czy Wasze CV przyciąga wzrok rekrutera?

O samym CV i tym, jak je napisać, wspominaliśmy na naszym blogu już kilkukrotnie. Powtórzymy tutaj te najważniejsze informacje. CV jest dokumentem, który reprezentuje naszą osobę, przestawia nas pracodawcy i pozwala na wstępną ocenę nas jako pracownika. Powinno być napisane rzetelnie, czytelnie i zachęcająco, dzięki czemu zwróci uwagę na naszą kandydaturę. Dobrym pomysłem jest tworzenie takiego dokumentu dla określonej wcześniej rekrutacji. Dzięki zrealizowaniu dwóch powyższych kroków, nie powinno to być trudne. W CV wysyłanym z myślą o konkretnym stanowisku i pracodawcy, zawrzyjmy i podkreślmy te umiejętności, które są wymagane w zamieszczonym ogłoszeniu. Pokażmy, że spełniamy narzucone warunki i możemy być dobrym uzupełnieniem dla zespołu. Nie pomijajmy opisów stanowisk, wykonywanych obowiązków i swoich sukcesów. Na koniec zadbajmy o formę, jednolity krój pisma i estetykę dokumentu, dzięki czemu jego czytanie będzie dla rekrutera przyjemnością.

4. Gdzie widzicie siebie za 5 lub 10 lat?

Bardzo często szukanie nieodpowiednich dla nas ofert pracy jest związane z niewiedzą dotyczącą naszych własnych oczekiwań. Każdy z nas, czy na początku kariery zawodowej, czy w jej szczytowym momencie, może miewać chwile, podczas których zastanawia się nad swoją pracą, jej celem i dopasowaniem dla nas. Mogą pojawiać się wątpliwości, czy to, co robimy, jest zajęciem, któremu chcemy poświęcić tak dużą część naszego życia. W takich rozmyśleniach i wnioskach nie ma nic złego, ważne, by wychwycić moment, w którym zaczynają one się pojawiać. Jeśli szukając ofert pracy nie wiemy, jakie stanowiska nas interesują na dany moment, poświęćmy chwilę i zadajmy sobie pytanie: gdzie widzimy siebie za 5, czy 10 lat. Jest to pytanie często wykorzystywane przez rekruterów podczas rozmów rekrutacyjnych, jednak i samemu kandydatowi może ono wiele pomóc. Jeśli oczami swojej wyobraźni widzimy siebie jako członka zarządu w dużej firmie finansowej, jest to dla nas sygnał do tego, w jaką stronę podążać podczas rekrutacji i można to przełożyć również na inne branże.

Mamy nadzieję, że Wasze notatniki są pełne cennych informacji, które wykorzystacie podczas poszukiwań idealnej pracy dla siebie! Jak widzicie, duża część efektu końcowego poszukiwań nowego zatrudnienia leży po naszej stronie i zależy od zaangażowania, jakie w nie włożyliśmy.

Jeśli w dalszym ciągu macie wątpliwości odnośnie tego tematu lub obranie nowej ścieżki kariery wolicie z kimś skonsultować, wyślijcie do nas swoje CV (zakładka „dla kandydata”).

Tagi:

Podziel się

Ostatnie wpisy

Powrót do bloga

Skomentuj ten wpis