Poszukiwanie pracy. Jak szybko i skutecznie znaleźć nowe zatrudnienie.

W życiu większości z nas, prędzej czy później, nadchodzi ten moment, w którym uświadamiamy sobie, że przyszedł czas na znalezienie stałej pracy, zapewniającej nam stabilizację. Jeśli jest to początek naszej drogi zawodowej, w głowie może pojawić się chaos i niewiedza od czego zacząć, a w przypadku, gdy z różnych przyczyn zmieniamy miejsce zatrudnienia, może towarzyszyć nam, na przykład brak motywacji. Jeśli jesteście aktualnie w takiej sytuacji, nie martwcie się! Dzisiaj podpowiemy Wam jakie podjąć kroki, by szybko i skutecznie znaleźć Waszą wymarzoną pracę.

1. Przygotowanie CV

Pierwszym krokiem jest zebranie w jedno miejsce swojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego razem z wykształceniem, cennymi umiejętnościami i zainteresowaniami. Ważne, aby Wasze CV wyglądało schludnie, było uporządkowane chronologicznie i podzielone na odpowiednie sekcje. Jeśli projektowanie nie jest waszą mocną stroną, poszukajcie gotowych szablonów, dostępnych online.

Podpowiemy Wam jednak, że dzięki kreatywnemu i nieszablonowemu CV, możecie zwrócić uwagę przyszłego pracodawcy! Projekt tego dokumentu może odzwierciedlać Waszą osobowość, pokazać Wasze pasje i na pewno zostanie doceniony przez wzgląd na pomysł i zaangażowanie!

 

2. Daj znać innym, że szukasz pracy!

Na pewno dotychczas zdarzyło Wam się skorzystać z pomocy znajomych. Auto nie odpala? W dzisiejszych czasach,wstawiamy post na Facebooku lub na Twitterze i zawsze znajdziemy osobę, która będzie chętna pożyczyć nam prostownik, czy pomóc uruchomić samochód. Rola social mediów nie kończy się na obserwowaniu codzienności naszych znajomych. Wykorzystajmy naszą sieć kontaktów! Może w firmie koleżanki właśnie poszukiwany jest pracownik? A może ktoś zna osobę, która prowadzi rekrutację na interesujące nas stanowisko?

Dodatkowo, wykorzystajcie portale, takie jak GoldenLine oraz LinkedIN. To skarbnica ofert, a także osób, pracujących w potencjalnie interesujących Was firmach, jak również rekruterów. Zadbajcie o rzetelne uzupełnienie danych oraz dodajcie podsumowanie swojego profilu zawodowego, zaznaczając w nim aktualne poszukiwanie pracy, czy chęć rozwoju zawodowego.

3.Napisz list motywacyjny.

List motywacyjny to forma aplikacji, która podzieliła społeczeństwo na swoich zwolenników i przeciwników. W części rekrutacji nie jest on wymagany, zaś w drugiej połowie bez niego nie mamy szans nawet na przebycie rozmowy telefonicznej. O liście motywacyjnym z pewnością napiszemy więcej w przyszłych tygodniach, teraz skupimy się na tym, w jaki sposób może on nam pomóc w szukaniu pracy.

Pisanie listu motywacyjnego, może pomóc nam zrozumieć, dlaczego właśnie ta, a nie inna oferta pracy jest idealną dla nas, lub odwrotnie, dlaczego jednak nie spełnia naszych oczekiwań. Pisanie takiego dokumentu wymaga od nas refleksji i zastanowienia się nad udziałem w procesie rekrutacyjnym. Musimy poznać firmę, poczytać opinię, szczegółowo przejrzeć ogłoszenie oraz ocenić swoje kompetencje pod kątem danego stanowiska. Pisząc taki list, może się zdarzyć, że zdamy sobie sprawę z tego, że jednak dane stanowisko i firma nie są tym, czego poszukujemy. My uważamy, że jest to cenna informacja! Oszczędzi ona czas oraz wyselekcjonuje te miejsca, na których naprawdę nam zależy i my, co najważniejsze, doskonale będziemy wiedzieli dlaczego chcemy i powinniśmy tam pracować. Jeśli list, który napiszemy, nie jest wymagany przy danym stanowisku, na pewno swoje argumenty i przemyślenia będziecie mogli wykorzystać podczas rozmowy!

 

4.Wykorzystaj czas poszukiwań!

Niestety, nowa praca nie jest czymś, co możemy dostać od ręki (w większości przypadków :) ). Rekrutacja to złożony, często wieloetapowy proces. Czasami samo oczekiwanie na odzew po aplikacji trwa przynajmniej kilka dni. Aby uniknąć poczucia niewykorzystywania tego czasu, zainwestujcie w siebie!

Na rynku dostępnych jest wiele szkoleń i kursów, a biblioteki pełne są książek! Ten dłużący się czas, można traktować jako uzupełnienie swojego CV, czy czasami portfolio. Pomyślcie sobie, kiedy następnym razem będziecie mieć tyle czasu do zagospodarowania? Przeczytajcie ciekawą książkę (może branżową?) i opowiedzcie o niej podczas rozmowy rekrutacyjnej. Poszerzajcie swoje kompetencje, w końcu może zadziałać to tylko na Waszą korzyść :)

 

5.Skorzystaj z pomocy agencji pośrednictwa pracy.

Agencja pośrednictwa pracy to miejsce, w którym nie tylko znajdziecie wiele ciekawych ofert pracy, ale również pomoc i radę doświadczonych rekruterów, gotowych do tego, by pomóc Wam podczas całego procesu rekrutacyjnego. CV do agencji warto jest wysłać również dlatego, ponieważ posiadacie wtedy pewność, że zaproponowana Wam oferta jest dobrana pod Wasze doświadczenie i umiejętności. Współpracując z firmą rekrutacyjną, macie szansę na poznanie i aplikowanie do wielu firm jednocześnie, co podnosi szanse na sukces.

Nie zwlekajcie! Aplikujcie do nas za pomocą odnośnika “złóż CV” na naszej stronie.

Tagi:

Podziel się

Ostatnie wpisy

Powrót do bloga

Skomentuj ten wpis