Podpowiadamy: przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej. Część II

W poprzednim tygodniu opowiedzieliśmy Wam nieco więcej na temat przygotowania do pierwszych etapów rekrutacji. Dzisiaj, zapraszamy na kolejną część. Czytajcie uważnie, a na pewno następna rekrutacja będzie dla Was samą przyjemnością!

W poprzednim tygodniu opowiedzieliśmy Wam nieco więcej na temat przygotowania do pierwszych etapów rekrutacji. Dzisiaj, zapraszamy na kolejną część. Czytajcie uważnie, a na pewno następna rekrutacja będzie dla Was samą przyjemnością!

OCZEKIWANIA FINANSOWE

Jakie pytanie budzi najwięcej kontrowersji i to właśnie nad nim zastanawiamy się najdłużej? Zgadza się, chodzi o określenie swoich oczekiwań finansowych.
Żartobliwi mówią, że oczekiwania to oczekiwania, podając celowo wygórowane kwoty. Uwierzcie jednak, że za tym pytaniem nie kryje się żaden żart! Zarówno dla rekruterów, jak i pracodawców, ale przede wszystkim kandydatów, jest to bardzo ważna kwestia. Spójrzmy na nią z różnych perspektyw.

Dla wielu osób, to właśnie finanse są motywacją dla rozpoczęcia poszukiwania pracy.Chęć rozwoju, stabilizacji, czy objęcia bardziej samodzielnego i odpowiedzialnego stanowiska, wiążą się ze wzrostem oczekiwań finansowych. Przy określaniu swojej wymarzonej wypłaty, radzimy dowiedzieć się jak najwięcej o danej branży, stanowisku, a także wymaganiach wobec kandydata. Dla zdecydowanej większości wykonywanych zawodów, uśrednione widełki płacowe znajdziecie online.Jeśli napotkaliście trudność w określeniu interesującej Was kwoty, warto się z nimi zapoznać.

Ułatwieniem,na które często naprowadzają kandydatów rekruterzy jest podanie stawki, poniżej której wypłata nie będzie zadowalająca. Może to być, na przykład równowartość obecnego wynagrodzenia.

Dodatkowo,pozwolimy sobie powrócić do poprzedniego wpisu, przypominając: czytajcie ogłoszenia. Wysokość zarobków idzie w parze w Waszym doświadczeniem i spełnianiem wymogów na dane stanowisko. Jeśli satysfakcjonuje Was wynagrodzenie dla stanowiska Dyrektora Operacyjnego, lecz nie spełniacie wymogów rekrutacyjnych i jeszcze troszkę Wam brakuje, by zdobyć określone doświadczenie, nie poddawajcie się! Potraktujcie to jako motywację i cel zawodowy.

Pytanie o oczekiwania finansowe na pewno znajduje się na liście pytań większości rekruterów. Często jest to prośba skierowana bezpośrednio od pracodawcy, ale z drugiej strony, takie pytanie pomaga rekruterowi w skierowaniu danej osoby dookreślonej rekrutacji. Pytanie o kwestie finansowe może również naprowadzić drugą osobę na trop prowadzący do poznania osobowości kandydata. Zaniżając kwotę lub odpowiadając wymijająco, niekoniecznie zadziałacie na swoją korzyść,uważając, że pokażecie tym, na przykład skromność. Z drugiej strony, osoby, które podają zdecydowanie wygórowane stawki, niekoniecznie mogą być odebrane jako odważne, pewne siebie oraz znające swoją wartość, lecz także pokazać siebie w negatywnym świetle.

Aby tego uniknąć radzimy, by określać swoje oczekiwania finansowe w zgodzie z poczuciem własnej wartości, ale przy jednoczesnym poznaniu rynku, weryfikacji swojego portfolio wobec wymagań pracodawcy i zachowaniu pokory. Radzimy też,aby nie bać się rozmawiać o finansach, w końcu to bardzo istotna część biznesu!

 

ROZMOWA BEZPOŚREDNIA

Spotkanie twarzą w twarz to etap, który najczęściej następuje po wywiadzie telefonicznym. Jeśli zostaliście na nią zaproszeni- gratulacje! Oznacza to, że przed Wami kolejny etap rekrutacji. Jak się do niej przygotować? Podpowiadamy:

  1. INFORMACJE O PRACODAWCY

Jeśli bierzecie udział w procesie rekrutacji z pomocą agencji rekrutacyjnej, zaproszenie na rozmowę bezpośrednią, to właśnie moment, w którym poznajecie nazwę firmy, do której aplikujecie. Warto wykorzystać tę informację!Większość firm posiada swoje strony internetowe, czy profile na portalach społecznościowych. Zachęcamy, aby zapoznać się z ich działalnością, historią,produktem (jeśli z takim pracuje), a także z profilami osób w nich pracujących. Zapoznanie się z sylwetką pracodawcy, pomoże zniwelować stres, może nasunąć kilka interesujących pytań, które będziecie mogli zadać podczas rozmowy oraz zaplusuje w przypadku pytań o firmę, a wszyscy wiemy, że takie również pojawiają się w trakcie rekrutacji.

  1. ODPOWIEDNIA PREZENCJA

Rozmowa rekrutacyjna to moment, w którym oprócz umiejętności i doświadczenia,ważną rolę gra odpowiednia prezencja. Jeśli na co dzień uwielbiasz dres lub potargane spodnie, tego dnia zostaw je w szafie! Przy wybieraniu stroju,pamiętaj, by pozostać sobą. Nie musisz ubierać garnituru, czy zapiętej po ostatni guzik białej koszuli. Ważne, by postawić na schludny ubiór, oddający powagę tej sytuacji. Niektóre stanowiska, na przykład te sprzedażowe, wymagają określonego dress codu- rozmowa rekrutacyjna to też świetna okazja, by pokazać,że dobrze będziecie reprezentować daną firmę. Weźcie pod uwagę również to, że Wasz ubiór może przekazać nieco więcej o Waszej osobowości. Ulubiona biżuteria,czy dodatki, na przykład w formie przypinek z wizerunkiem ulubionego zespołu do koszuli lub marynarki, mogą być wstępem do ciekawej rozmowy :)

  1. AKTYWNIE WZIĘCIE UDZIAŁU W ROZMOWIE

Tak jak w przypadku wywiadu telefonicznego, spotkanie twarzą w twarz to też czas dla kandydatów. Nie bójcie się zadawania pytań, czy dopytywania o interesujące Was kwestie. Postawcie na komunikatywność, która przerodzi się w ciekawą i wartościową rozmowę. Starajcie się odpowiadać obszernie na zadane pytania, podkreślając swoje zalety i zdobyte doświadczenie. To też świetny moment, by rozwinąć niektóre kwestie zawarte w Waszym CV. Pochwalcie się referencjami, udokumentowanymi osiągnięciami, czy certyfikatami- warto mieć je przy sobie.

  1. POZYTYWNE NASTAWIENIE

Nie zapominajcie o nim w dniu rozmowy! Szczery uśmiech i pogoda ducha,sprawiają, że ten czas każda ze stron spędza w miłej atmosferze. Jeśli nie jesteście wystarczająco pewni siebie, a przed pokojem rekrutacyjnym widzicie sporą konkurencję, nie pozwólcie, by wpłynęło to Was negatywnie! Odbierajcie rozmowę rekrutacyjną, nie tylko jako szansę na rozwój zawodowy, ale przede wszystkim jako zdobycie nowego doświadczenia, sprawdzenie siebie i weryfikację swoich przygotowań. Nawet z rozmowy, która nie zakończyła się podpisaniem umowy, można wynieść wiele nauki na przyszłość :)  

Mamy nadzieję, że po naszych wpisach czujecie przypływ motywacji i chęci do działania! Jak widzicie, rozmowy rekrutacyjne nie muszą być takie straszne, a to po Waszej stronie leży podjęcie aktywności, prowadzących do osiągnięcia sukcesu.

Tagi:

Podziel się

Ostatnie wpisy

Powrót do bloga

Skomentuj ten wpis