Podpowiadamy: przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej z rekruterem? Na co zwracać uwagę? Co zrobić, by pokonać stres i dobrze wypaść na rozmowie? To na te pytania odpowiadamy w tym tygodniu!

Podpowiadamy: przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej.

Zapewne większość z was wzięła kiedyś udział w rozmowie rekrutacyjnej. Zakładamy, że wielu z was miało okazję wziąć udział w nie jednej, lecz kilku rozmowach. Pewnie zgodzicie się z tym, że nie każda z nich była zawsze udana. My uważamy, że nie musi tak być i rozmowa może być dla was przyjemnością, a co najważniejsze, może otworzyć Wam drzwi do sukcesu!

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej z rekruterem? Na co zwracać uwagę? Co zrobić, by pokonać stres i dobrze wypaść na rozmowie? To na te pytania odpowiadamy w tym tygodniu!

 

OGŁOSZENIE

Metodą,z której pomocą większość kandydatów poszukuje pracy, są ogłoszenia. Przeglądając portal ogłoszeniowy lub stronę agencji rekrutacyjnej, zauważasz ogłoszenie na interesujące stanowisko? Radzimy, nie aplikuj od razu! Przeczytaj dokładnie ogłoszenie, nie sugerując się tylko nazwą stanowiska. Skąd taka rada? Wielu pracodawców poszukuje osób posiadających określone umiejętności czy wiedzę. Jeśli są one wymienione w ogłoszeniu, najczęściej są to cechy, bez których zmniejszają się twoje szanse na sukces. Co mamy na myśli? Doświadczenie w określonej branży, praca z danym produktem, kierunkowe wykształcenie, posiadanie wymaganych uprawnień, czy znajomość języków obcych. Jeśli dostrzegasz brak skuteczności swoich działań i mimo wysłania wielu aplikacji, w dalszym ciągu poszukujesz pracy, sprawdź, czy spełniłeś wymogi rekrutacyjne.

Szukaj ogłoszeń na stanowiska, na których możesz wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie, dalej posiadając szansę na rozwój. A jeśli uważasz, że nie ma pracy dla osób z twoim doświadczeniem :), wyślij CV do nas, znajdziemy dla ciebie najlepszą ofertę!

 

ROZMOWATELEFONICZNA Z REKRUTEREM

Udało się! Na ekranie swojego telefonu widzisz połączenie przychodzące od nieznanego numeru! To zapewne osoba, która dzwoni odnośnie aplikacji. Już czujesz przypływ emocji i wzrost adrenaliny. Odbierasz telefon. Tak, to rekruter. Pojawia się stres, w końcu to rozmowa rekrutacyjna. Czujesz się zdenerwowany odpowiadając na pytania i zaskoczony niektórymi z nich. Po kilkunastu minutach, nie czujesz się pewnie, nie uważasz, że wypadłeś dobrze i twoje szanse na nową pracę zmalały.

Nie martw się. Twoja rozmowa nie musi tak wyglądać, a pojawiające się emocje mogą mieć pozytywny charakter. Wystarczy odpowiednio przygotować się do rozmowy. Zastanawiasz się jak to zrobić, bo przecież nigdy nie wiemy czy i kiedy ktoś do nas zadzwoni? Podpowiadamy:

  1. Czytaj dokładnie ogłoszenie.

Jak pisaliśmy wyżej, ma ono kluczowe znaczenie dla pracodawcy. Warto mieć je dobrze opracowane, bo rekruterów szczególnie będą interesować kwestie w nim zawarte. W wymaganiach jest zaznaczone doświadczenie w zarządzaniu zespołem? Zastanów się nad tą kwestią. Spisz swoje osiągnięcia, przypomnij sobie swoje obowiązki, metody w pracy z ludźmi. Zrób podobnie z innymi punktami.

  1. Wypisz swoje dotychczasowe obowiązki.

Mimo tego, że zapewne dobrze pamiętasz jak wyglądała twoja poprzednia praca, wcześniejsze wypisanie obowiązków na pewno pomoże podczas rozmowy rekrutacyjnej. Zdarza się, że pod wpływem stresu, zapomnisz niektórych z nich, a okażą się one kluczowe dla rekrutera. Aby uniknąć takich sytuacji, zastanów się dokładnie, czego się nauczyłeś w miejscu pracy. Uczestniczyłeś w negocjacjach nawet jako słuchacz, poznałeś w stopniu zaawansowanym obsługę danego sprzętu lub programu, współpracowałeś z mistrzami w danej dziedzinie, brałeś udział w szkoleniach lub przez czas nieobecności współpracownika wykonywałeś jego obowiązki? Mimo tego, że są to często dodatkowe czynności, one wszystkie mają ogromne znaczenie! Pamiętaj, że proces rekrutacyjny jest pewnego rodzaju sportem- wygrywa najlepszy. Nie ukrywaj swoich zalet!

  1. Odpowiadaj na pytania zgodnie z prawdą.

Pracodawca oczekuje, aby nowy pracownik posługiwał się językiem angielskim w stopniu zaawansowanym, a twoja znajomość tego języka wymaga jeszcze przypomnienia sobie niektórych kwestii, odświeżenia informacji i poszerzenia słownictwa? Nie udawaj przed rekruterem, że jest inaczej! Tak jak w przykładzie, ale i w innych kwestiach, odpowiadaj zgodnie z prawdą. Znane przysłowie mówi, że kłamstwo ma krótkie nogi- z doświadczenia (nie tylko zawodowego :)) wiemy, że faktycznie tak jest. Pamiętaj, że w nowym miejscu pracy, pracodawca na pewno zweryfikuje twoją znajomość tego języka, nie za pomocą testu, ale poprzez powierzone zadania. Szczerość i prawdomówność się opłaca. Bardzo często jest ona doceniana, szczególnie jeśli idzie w parze z chęcią rozwoju w danej dziedzinie.

  1. Bądź sobą i podkreślaj swoje zalety.

Osoba, która poprowadzi z tobą rozmowę rekrutacyjną, na pewno będzie chciała cię poznać nie tylko jako pracownika. Często pewnie słyszałeś pytania o słabe i mocne strony, jednak czy na pewno potrafisz powiedzieć jakie one są? Podczas rozmowy rekrutacyjnej liczy się też czas reakcji na pytania. Moment ciszy spowodowany zastanawianiem się nad odpowiedzią na pewno nie jest dla ciebie komfortowy. Masz trudność w określeniu swoich cech charakteru, obawiasz się, że nie jesteś obiektywny? Zapytaj najbliższych, rodzinę,znajomych! Wybierz osoby, które dobrze cię znają i będą w stanie ci pomóc. Bardzo przydatne jest stworzenie listy cech, które odpowiadają konkretnemu ogłoszeniu. Aplikujesz na stanowisku konsultanta telefonicznego, a twoją mocną stroną jest komunikatywność, łatwość w nawiązywaniu relacji oraz zamiłowanie do pracy z ludźmi? Świetnie! Nie zapomnij tylko powiedzieć o tym rekruterowi.

Pamiętaj, że osoba, która prowadzi z tobą rozmowę cię nie zna i może opierać się w głównej mierze na twoim cv oraz wywiadzie telefonicznym. Możemy jeszcze doradzić, byś sprawdził swój wizerunek w social media. Nie od dziś rekruterzy poszukują kandydatów za pomocą znanych portali społecznościowych, dlatego też prowadź swój profil, pamiętając, że każdy ma do niego dostęp :)

  1. Zadawaj pytania.

Czytając ogłoszenie napotkałeś wątpliwości lub dana kwestia nie jest dla ciebie zrozumiała? Rozmowa telefoniczna to idealny moment, by dopytać o interesujące cię obszary. Taka rozmowa to też czas dla ciebie, a rekruter na pewno z chęcią ci pomoże. Możesz dopytać o pracodawcę, bardziej dokładny opis obowiązków, godziny pracy, dress code... Zapisz sobie numer telefonu i imię osoby, z którą rozmawiałeś, na wypadek gdyby pytania pojawiły się później lub nastała potrzeba kontaktu.

Rekrutacja to bez wątpienia, bardzo złożony proces. W tym tygodniu poznaliście nasze rady, dzięki którym rozmowa telefoniczna z rekruterem będzie dla was przyjemnością i zwiększy wasze szanse na sukces.

Doskonale jednak wiemy, że na takim wywiadzie telefonicznym proces rekrutacji się nie kończy, lecz dopiero zaczyna.

Zostańcie z nami, bo w przyszłym tygodniu opowiemy wam więcej szczegółów na temat kolejnych etapów rekrutacji i przekażemy rady, które pomogą zakończyć poszukiwanie pracy sukcesem.

 

 

 

 

 

 

Tagi:

Podziel się

Ostatnie wpisy

Powrót do bloga

Skomentuj ten wpis