Odkryj swój potencjał zawodowy z testami predyspozycji BrainCore

„Kim chcesz zostać, gdy dorośniesz?” ‒ chyba nie ma na świecie dziecka, które nie usłyszałoby tego pytania. Pewnie wielu z nas uśmiecha się na myśl o udzielanych odpowiedziach. Gdyby nasze marzenia z czasów dzieciństwa spełniły się, mielibyśmy dziś bardzo wielu strażaków, piłkarzy, baletnic, piosenkarek i księżniczek. Dlaczego dziś większość z nas jest w zupełnie innym miejscu, niż chcieliśmy, kiedy mieliśmy kilka lat? Ponieważ z wiekiem nasze zainteresowania zaczęły się krystalizować i wpływać na ścieżkę kariery. Warto jednak pamiętać, że jak pokazują najnowsze badania, wybranie życiowej drogi wraz z kierunkiem studiów nie oznacza, że teraz czeka nas już tylko pasmo sukcesów.

Aby wybrać odpowiednią drogę zawodową, powinniśmy kierować się wrodzonymi predyspozycjami. Według amerykańskiego psychologa Johna Lewisa Hollanda na nasze predyspozycje składają się cechy osobowości, którymi się wyróżniamy oraz tzw. przebieg życia, czyli czynniki zewnętrzne, jakie na nas oddziałują. Należą do nich wartości, które wyznajemy, to, w jaki sposób dostosowujemy się do wymagań otaczającego nas środowiska czy to, jakie doświadczenia życiowe mamy na koncie. Na tej podstawie badacz wyróżnił sześć zawodowych typów osobowości ‒ realistyczny, badawczy, artystyczny, społeczny, przedsiębiorczy i konwencjonalny. Aby przekonać się, do którego z nich jest nam najbliżej, możemy wykonać tzw. test predyspozycji. Taki test polega na udzieleniu odpowiedzi na szereg pytań zamkniętych, które zbudowane są tak, by skonfrontować testowanego z hipotetycznymi sytuacjami życiowymi, w jakich mógłby się znaleźć. Kwestionariusz, który opracował John Lewis Holland, powstał około roku 1959 i choć wśród naukowców nie ma sporu o to, czy rzeczywiście osobowość determinuje wybór kariery, jakiego dokonujemy, to dziś badania predyspozycji są już znacznie bardziej zaawansowane.


Problem ryby i gąbki


Wiedza, którą posługujemy się dzisiaj, pozwala nam zostawić uproszczoną klasyfikację sześciu typów osobowości Hollanda. Tworząc testy predyspozycji dzisiaj, przyjmuje się znacznie więcej kryteriów badawczych, na podstawie których możliwe jest scharakteryzowanie indywidualnego profilu poznawczego pracownika. Dlaczego tak ważne jest, by był to właśnie profil indywidualny? Bo inaczej możemy skończyć jak ryba, o której wspomina w jednej z anegdot ceniony mówca motywacyjny i autor wielu książek z zakresu rozwoju i zarządzania Brian Tracy: „Jeżeli oceniasz rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to całe życie będzie myślała, że jest głupia”.


Spersonalizowany profil poznawczy można otrzymać, dołączając do programu BrainCore. Każdy jego uczestnik zaczyna od wypełnienia kwestionariusza online. Natychmiast po jego ukończeniu generowany jest obszerny raport zawierający unikalne wartości NAD, wskaźniki inteligencji emocjonalnej czy słabe i mocne strony, które wpływają nie tylko na pracę, ale również jakość życia badanego. Wspomniane wartości NAD to unikalne jednostki miary statystycznej stworzone przez grupę ekspertów BrainCore, którzy opracowali je, opierając się na teorii neuroplastyczności ludzkiego mózgu. Czym jest neuroplastyczność? Wspaniale wyjaśnia to prof. Małgorzata Kossut z Uniwersytetu SWPS, która zwraca uwagę, że często mylimy plastyczność ze sprężystością. Jeśli zgnieciemy obiekt wykonany z gąbki, to gdy siła przestanie na niego oddziaływać, wróci on do poprzedniego kształtu ‒ i to jest sprężystość. Jeśli zaś zgnieciemy obiekt wykonany z plasteliny, nie wróci on do pierwotnego kształtu ‒ i to jest plastyczność. Ludzki mózg cechuje plastyczność, czyli możliwość trwałej zmiany. Dzięki temu mózg może się naprawiać, adaptować do nowych warunków, rozwijać, zmieniać, a także uczyć i zapamiętywać przez całe nasze życie. Neuronauka jest więc dla badaczy z BrainCore punktem wyjścia w opracowaniu strategii rozwoju zdolności poznawczych każdego uczestnika programu, dzięki którym może on maksymalnie rozwijać swój potencjał.


Nowoczesne rozwiązania na nowoczesne problemy


Wnioski raportu BrainCore to nie tylko indywidualny profil poznawczy, z którego pracownik dowiaduje się, w jaki sposób uczy się i przetwarza informacje. Służą one także opracowaniu planu strategii rozwoju poprawy jego skuteczności w pracy i życiu osobistym. W ramach powstałego i ciągle udoskonalanego programu pracownicy indywidualni oraz całe zespoły otrzymują dostęp do platformy BrainCore, gdzie znajdą swoje raporty i najpilniejsze rozwiązania wielu bieżących problemów. Oprócz tego mogą korzystać z mentoringu dopasowanego do potrzeb firmy. Innowacyjne narzędzia analityczne pozwalają odkryć pełny potencjał pracowników, budować ich zaangażowanie w pracę, a tym samym wspierać rozwój i konkurencyjność całej organizacji. Pomagają świadomie zarządzać zespołem i skutecznie go motywować, a także diagnozować problemy i szukać najlepszych rozwiązań do ich pokonania. BrainCore to coś więcej niż test predyspozycji. To połączenie neurobiologii, psychometrii i informatyki, które pozwala istotnie poprawić jakość pracy i codziennego życia każdego uczestnika programu. Business Bridge Group jest przedstawicielem firmy BrainCore na Polskę. Realizujemy testy, omawiamy wyniki, prowadzimy konsultacje, pomagamy naszym Klientom biznesowym i indywidualnym określać i osiągać cele. Wiemy, że dokonanie wyboru drogi zawodowej nie oznacza, że jej przejście będzie łatwe. Współpraca z BrainCore daje nam narzędzia, dzięki którym dowiesz się, jaki potencjał się w Tobie kryje. Pamiętaj, że: „Twój mózg – tak jak Ty – jest jedyny w swoim rodzaju!”.

Źródła:

https://braincore.swiss/pl/

https://web.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/21214-co-to-jest-neuroplastycznosc-i-dlaczego-jest-taka-wazna

https://www.katarzynapluska.pl/6-typow-zawodowych-osobowosci-wg-hollanda-test-hollanda/

https://niezbednikmanagera.pl/kariera/test-predyspozycji-zawodowych/

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-dlaczego-warto-zbadac-predyspozycje-zawodowe-pracownikow

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/test-predyspozycji-zawodowych/cebet6k

https://charaktery.eu/artykul/neuropedagogika-przyszlosc-nauczania

https://www.pkt.pl/artykul/praca-marzen-dlaczego-warto-poddac-sie-testowi-predyspozycji-zawodowych-3815

Tagi:

Podziel się

Ostatnie wpisy

Powrót do bloga

Skomentuj ten wpis