Nowy Rok - nowa… praca?

Im bliżej Nowego Roku, tym więcej w naszej głowie przemyśleń, podsumowań, a także planów na nowe wyzwania i cele. Ilu z Was w tym czasie robi listy rzeczy, które chcecie zrobić, marzeń, jakie planujecie spełnić? Pewnie u niektórych, jedną z pozycji zajmie nowa praca. Czy przełom roku to dobry moment na zmiany?

Okres Świąteczny tworzy niesamowity klimat podsumowań, analiz, prowokuje i zachęca do refleksji, nie tylko tych osobistych, ale również zawodowych. Często postanawiamy rozpocząć zmianę od poniedziałku lub przyszłego tygodnia, jednak to te noworoczne postanowienia mają w sobie największą moc, to na nich spora część z nas skupia się najbardziej.

Zmiana pracy należy do grupy tych ważnych i odważnych postanowień. Warto nie podejmować takiej decyzji pochopnie, pod naciskiem poczucia konieczności stworzenia listy celów na nadchodzący rok.

Jeśli myślicie o zmianie pracy, na początku zróbcie spis wszystkich zalet i waszym zdaniem wad obecnego miejsca zatrudnienia. Najlepiej wypisać je w dwóch sąsiadujących kolumnach tak, by na jedną pozytywną cechę przypadała jedna zła. Przekonajcie się, których będzie więcej i jakie one są. Jeśli wadą jest brak lub zbyt mało szkoleń, niskie zarobki- zastanówcie się, czy można to zmienić. Może to odpowiedni dla Was czas na podwyżkę? Spójrzcie na wypisane wady z perspektywy szefostwa- czy są to kwestie, które można poprawić? Nie podejmujcie decyzji o rezygnacji bez próby zrealizowania swoich oczekiwań, które, bez rozmowy o nich, mogą okazać się nieznane Waszym pracodawcom.

W podjęciu decyzji może pomóc nadawanie wagi każdej pozycji. Dzięki temu zobaczycie, jak w Waszej pracy wyglądają aspekty, na których najbardziej Wam zależy i ranking cech pokaże, nad czym należy pracować, a także, da Wam cenną informację o tym, czego potrzebujecie i czego poszukujecie.

Oczywiście zdarzają się czynniki, których zmiana będzie trudna, lub często niemożliwa, jednak są to kwestie indywidualne i prowadzą do decyzji, które musicie podjąć sami.

Myśląc o zmianie pracy w nowym roku, możecie spojrzeć również z refleksją na siebie i na swoje osiągnięcia, zastanowić się, czy Wasze oczekiwania są odpowiednie do kwalifikacji oraz efektywności. O podobnej analizie pisaliśmy w poprzednich wpisach. Jeśli Wasze oczekiwania wobec miejsca zatrudnienia są wyższe, możecie w nadchodzącym roku rozpocząć dbanie o własny rozwój, wybierając studia podyplomowe, szkolenia zewnętrzne, wolontariat, czyli wszystko to, co możecie pogodzić z pracą na pełen etat. Pamiętajcie, że nie tylko Wy macie oczekiwania wobec pracodawcy, ale również on od Was. Poszerzanie swojej wiedzy na pewno otworzy Wam wiele drzwi i możliwości, niewykluczone, że nawet w obecnej firmie.

Początek roku zazwyczaj obfituje w nowych ofertach pracy, wiele firm decyduje się na stworzenie kolejnych stanowisk i otwiera wakaty. Portale ogłoszeniowe, po jesiennym wyciszeniu, znów pękają w szwach od nowych propozycji. Mając w głowie chęć na nowe wyzwanie, zapoznajcie się z tym, co oferuje Wam rynek pracy. Dodatkowo, poczytajcie opinie, sprawdźcie wymagania, porównajcie obowiązki. Wykorzystajcie do tego spis ważnych dla Was aspektów, dzięki którym już będziecie wiedzieć, czego poszukujecie. Jeśli jesteście obecnie zatrudnieni, podejdźcie do zmiany pracy z rozsądkiem. Rekrutacje to długi proces, nie na każde stanowisko można otrzymać pracę od ręki, dlatego warto poświęcić czas na dokładny research tak, by nowy rok przyniósł nam sukces. Dodatkowo pamiętajcie, że rok ma 12 miesięcy, nie wszystkie postanowienia muszą być zrealizowane w styczniu :)

Jeżeli należycie do grona osób poszukujących pracy i obecnie nie pracujecie, skorzystajcie z naszych porad, o których pisaliśmy we wpisie o szybkim i efektywnym szukaniu nowego zatrudnienia! Listę zalet i wad możecie przekształcić na spis oczekiwań wobec pracodawcy i określić to, na czym Wam zależy i czego wolicie unikać.

Wydaje nam się, że nie ma dobrej odpowiedzi na to, czy przełom roku to najlepszy czas na zmianę pracy. Jest ona jedną z tych decyzji, których podjęcie ma znaczący wpływ na nasze życie, warto więc podejść do niej rozważnie. W przypadku pytań, oczywiście piszcie do nas i sprawdzajcie nasze oferty pracy! Chętnie pomożemy Wam podjąć odpowiednie kroki w stronę nowego zatrudnienia.

Korzystając z okazji, w Nowym Roku życzymy Wam tego, by każdy dzień przynosił radość, życzymy również realizacji planów i marzeń, nieustannego poszerzania swoich horyzontów oraz odwagi, by osiągnąć wyznaczone cele.

Tagi:

Podziel się

Ostatnie wpisy

Powrót do bloga

Skomentuj ten wpis