Najlepsze podcasty HR-owe na wakacje i nie tylko

Wiemy, że długo czekaliście na uroki lata i naprawdę potrzebujecie wakacji. Jak zauważyliście, my też w okresie urlopowym publikujemy mniej, ale to nie znaczy, że wciskamy hamulec. Dziś mamy dla Was wakacyjne propozycje podcastów HR-owych, które są świetnym rozwiązaniem na długą podróż samolotem czy wyczekiwany relaks w hamaku. HR to coś więcej niż zarządzanie zespołem i rekrutacja. Z branżą wiąże się cała paleta działań rozwojowych. Są w internecie ludzie, którzy naprawdę potrafią inspirować, więc warto zabrać ich podcasty na wakacje. Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy!

Podcasty określane są czasem mianem dźwiękowych blogów czy radiem na żądanie. Kilka lat temu rozmiłowaliśmy się w nich i to na tyle, że dziś publikacji tego typu słucha co trzeci polski internauta, czyli aż 9 mln Polaków. Według serwisu Spotify polski rynek podcastów jest jednym z najszybciej rozwijających się na świecie. Jeśli więc połączymy tempo rozwoju wspomnianego medium i fakt, że najczęściej słuchamy treści z kategorii rozrywka, edukacja i wiadomości, to można śmiało stwierdzić, że w dużym stopniu to właśnie z podcastów czerpiemy wiedzę o świecie. Nie ma co się dziwić, że wielu światowych i polskich ekspertów HR szybko zagospodarowało ten właśnie kawałek tortu i regularnie publikuje naprawdę ciekawe treści.

Podcasty – gdzie i dlaczego

Niekwestionowaną zaletą podcastów jest to, że są to nagrania, które mogą trwać nawet kilka godzin. Jeśli tylko autor czuje potrzebę udzielenia wyczerpujących informacji na jakiś temat, na drodze nie stanie mu żaden redaktor naczelny czy dyrektor programowy. Podcasty często kierowane są do określonej, szczególnej grupy odbiorców, która szuka specjalistycznej wiedzy.

Kolejny walor to wygodna forma przekazu. Nagrań można słuchać podczas jazdy samochodem czy pociągiem, w czasie treningu czy sortowania prania. Wymaga to oczywiście podzielności uwagi, ale podcasty kochamy właśnie za to, że zarezerwowany na słuchanie czas możemy podzielić na wiele aktywności. Trzecia zaleta podcastów to łatwy i darmowy dostęp do wiedzy. Wszystko, co zaraz Wam zaproponujemy, znajdziecie w zasobach najpopularniejszych aplikacji streamingowych, jak Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts, YouTube czy Deezer.

Solidna dawka wiedzy

Przedsiębiorcy zatrudniający duże zespoły, którzy szukają sprawdzonych informacji na temat podatków, umów, świadczeń, prawa pracy czy PPK, a także szeroko pojętego rozwoju pracowników i samych firm, powinni śledzić HR na szpilkach. Autorki strony, bloga i podcastów Moniki Smulewicz nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Monika wykłada na SGH, jest praktykiem prawa pracy i dyrektor zarządzającą w Grant Thornton Polska. Podcasty HR na szpilkach to czasem godzinne wywiady, a czasem kilkuminutowe nagrania przygotowane przez zespół Moniki Smulewicz.

Doskonałym dopełnieniem HR na szpilkach jest HR-UP! – podcast Agnieszki Widackiej. Agnieszka jest rekruterką‑freelancerką i miłośniczką employer brandingu. Jej podcasty to kopalnia wiedzy o nowoczesnym zarządzaniu zasobami ludzkimi. Onboarding, employee advocacy, różnorodność w miejscu pracy, rekrutacje w IT, budowanie marki osobistej i najnowsze trendy w branży. To wszystko znajdziecie w cotygodniowych odcinkach, często w formie wywiadów z ciekawymi ludźmi.

Jeśli pełnisz funkcje kierownicze, jesteś menadżerem lub liderem, to podcast Menadżer Plus został stworzony z myślą o Tobie. Mariusz Chrapko, autor książki „Sacrum. O zwinnym zarządzaniu projektami”, opowie Ci, jak stworzyć szczęśliwy zespół i nie wypalić się po drodze. Od Mariusza dowiesz się, jak wdrażać wartości w organizacji, budować poczucie własnej wartości, rozwiązywać konflikty w firmie, zarządzać zmianą, a nawet… jak dobrze się wyspać.

Branża IT to wyzwanie dla każdego HR-owca. Chcąc pozyskać lub utrzymać informatyczne talenty, czasem wkraczamy wręcz na pole bitwy. Jak się na nim poruszać, wie najlepiej Piotr Bucki, programista i biznesmen. Z podcastów Piotra dowiesz się, jak autor założył i jak rozwija swoją zatrudniającą kilkaset osób firmę j-labs, a także wszystkiego, co wiąże się rekrutacją w branży IT. Dzięki słuchowiskom Piotra personal branding, marketing online, social selling, bodyleasing i wiele, wiele innych bardzo ciekawych tematów przestanie być dla Ciebie tajemnicą.

Leżysz na plaży i rozwijasz się

Mała Wielka Firma to podcast o szeroko pojętym biznesie. Jego autor, Marek Jankowski, odkrywa przed słuchaczami tajniki holistycznego biznesu, uczy, jak dobrze organizować sobie pracę, jak zwiększać produktywność i przedstawia historie przedsiębiorców, którzy odnieśli sukcesy. Przez 11 lat tworzenia bazy podcastów Marek zbudował wokół swojego projektu zaangażowaną społeczność przedsiębiorców, którzy co roku spotykają się na urodzinach MWF. Ich spostrzeżenia mogą być dla Ciebie cenną inspiracją.

Z wakacji można wrócić wypoczętym, ale też odmienionym. Scenariusze kariery to podcast dla tych, którzy chcą zadbać o swój rozwój zawodowy i kształtować go świadomie. Chcą wiedzieć, jak działa rynek pracy, jak szukać jej efektywnie i jak nie zabłądzić na ścieżce zawodowego życia. Jak się uczyć, rozwijać, przekwalifikować, przygotować na pracę przyszłości, pracować w zgodzie z sobą i realizować wyzwania – o tym wszystkim cyklicznie opowiada Agnieszka Jurkowska, akredytowany coach, mentor i headhunter. Z wykształcenia psycholog.

Gdzie jeszcze wcisnąć play?

Baza podcastów dotyczących tematyki HR-owej robi wrażenie. Nasze propozycje wystarczą Wam na naprawdę długie wakacje, ale jeśli ciągle Wam mało, polecamy także:

Jobplus – kompendium wiedzy, ciekawe informacje o tym, jak rekrutować w mediach społecznościowych.

Talent Development Institute – czyli zarządzanie talentami w pigułce.

Hybrydowy HR – jak nietrudno się domyślić, znajdziemy tu wszystko o pracy hybrydowej, zdalnej i efektywnych wideokonferencjach.

Ludzie z pracy – wszystko o problemach z nami jako ludźmi z pracy i o mechanizmach, które je generują, ale które na szczęście można rozpracować.

EB-on Employer Branding w firmie – znajdziecie tu wszystko, co musicie wiedzieć o tym, jak budować przyjazne miejsce pracy.

Uff… Mamy nadzieję, że zainteresowała Was nasza lista 11 różnorodnych propozycji. W podcastach najpiękniejsze jest to, że można zabrać je ze sobą wszędzie, a na dodatek nic nie ważą, więc nie musicie martwić się o nadbagaż. Warto też dodać, że gdyby wciągnęły Was wakacyjne przygody, to cała baza będzie cierpliwie czekać w bogatym archiwum. Może czasem dobrze, że w internecie nic nie ginie. Wraz z całym zespołem życzymy słonecznych urlopów!

Źródła:

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/2148692,1,nasluchac-sie-do-syta-podcasty-staly-sie-w-polsce-zrodlem-wiedzy-o-swiecie.read

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/prawie-jedna-trzecia-internautow-slucha-regularnie-podcastow

https://blog.it-leaders.pl/17-polskich-podcastow-na-temat-hr-i-employer-brandingu/

https://gromar.eu/blog/najlepsze-polskie-podcasty-hr-elearning/

 

GIF: https://giphy.com/gifs/football-equipe-de-france-giroud-3oz8xwN7P5QdNl0aXu

Tagi:

Podziel się

Ostatnie wpisy

Powrót do bloga

Skomentuj ten wpis