Najczęstsze obiekcje kandydatów przed rozpoczęciem poszukiwań pracy przy wsparciu agencji rekrutacyjnej.

Poszukiwanie nowego pracownika oraz pracodawcy przy pomocy agencji pracy z każdym dniem znajduje coraz większą ilość zwolenników, ale wszyscy znamy też tych, którzy w dalszym ciągu sceptycznie podchodzą do tego rozwiązania. Dlaczego? Często patrzą na agencje rekrutacyjne przez pryzmat stereotypów oraz mitów. W tym wpisie, odpowiadamy na wybrane z nich.

Agencje rekrutacyjne istnieją na rynku nie od dziś. Poszukując nowej pracy mamy do wyboru szeroki wachlarz różnych firm- tych większych, międzynarodowych, ale również lokalnych, działających tylko na wybranym rynku pracy. Wszystkie łączy jedna misja: dopasować odpowiednią osobę do danego stanowiska.

Poszukiwanie nowego pracownika oraz pracodawcy przy pomocy agencji pracy z każdym dniem znajduje coraz większą ilość zwolenników, ale wszyscy znamy też tych, którzy w dalszym ciągu sceptycznie podchodzą do tego rozwiązania. Dlaczego? Często patrzą na agencje rekrutacyjne przez pryzmat stereotypów oraz mitów. W tym wpisie, odpowiadamy na wybrane z nich.

  1. Agencje rekrutacyjne     poszukują pracowników głównie do pracy fizycznej oraz za granicą.

Nie można ukryć, że w ofercie większości firm rekrutacyjnych znajdują się stanowiska dla fachowców, często zawierające wyjazdy za granicę.
Nie można również ukryć tego, że po przeciwnej stronie znajdują się rekrutacje dla dyrektorów, specjalistów z branż finansowych, obsługi klienta, czy sprzedaży. Przed założeniem, że poprzez daną agencję nie znajdziemy pracy/pracownika, zachęcamy do zapoznania się z profilem działalności danej firmy. Zapewniamy, że większość z nich posiada oferty na stanowiska różnego szczebla, a informacje znajdziecie najpewniej na stronach internetowych. U nas jest to zakładka “znajdź pracę”, w kolumnie “branże” :)

  1. Firma rekrutacyjna     oferuje tylko prace tymczasowe na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Zauważamy, że jednym z najbardziej powszechnych mitów jest przekonanie, że do agencji zwracamy się tylko w przypadku poszukiwania prac sezonowych, krótkoterminowych. Nic bardziej mylnego! W naszej ofercie, zdecydowana większość ofert to propozycje zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę z możliwością dalszych perspektyw i szans rozwoju w danej firmie. Bardzo często, korzystanie ze wsparcia firmy zewnętrznej przy rekrutacji, jest spowodowane specyfiką danego stanowiska. Pracodawcy poszukują osób posiadających konkretne kwalifikacje, a doświadczenie rekruterów pozwala na jak najszybsze dotarcie do kandydatów spełniających wybrane kryteria.

  1. Firmy korzystające z usług agencji to miejsca posiadające niekorzystną reputację, niegodne zaufania.

Przed rozpoczęciem współpracy z każdą z firm, przykładamy wszelkich starań, by jak najbardziej rzetelnie sprawdzić oferowane warunki pracy. Oczywiście w przypadku niektórych z nich, szczególnie zagranicznych, kontakt osobisty jest utrudniony. Nie zmienia to jednak faktu, że zawsze pozyskujemy jak najwięcej szczegółowych informacji dotyczących oferty pracy, ale też zadanych przez Was, kandydatów pytań.
Wiele z firm mieliśmy okazję poznawać przez lata, część z nich to nowe znajomości, jednak z każdym utrzymujemy stały kontakt i na bieżąco, wzajemnie raportujemy progres rekrutacji.

Jako firma rekrutacyjna, przekazujemy rzetelnie posiadane informacje na temat pracodawcy. Jesteśmy świadomi, że nie zawsze dana firma może spełnić oczekiwania kandydata, jednak pracujemy w przekonaniu, że każdy, zarówno kandydat, jak i pracodawca, zasługuje na szansę. Szczególnie doceniamy rozwój naszych klientów i wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom kandydatów. Jesteśmy szczęśliwi, że często możemy mieć w tym swój udział.

Ze swojej strony nie mamy nic do ukrycia, działamy zawsze na korzyść naszego kandydata :)

  1. Wysyłając CV do agencji, nigdy nie wiemy, gdzie trafią nasze dane.

Wprowadzenie nowej ustawy o ochronie danych osobowych, znanej powszechnie jako RODO, wciąż powoduje szereg nieścisłości i co najgorsze, domysłów ze strony potencjalnych kandydatów. Jak najbardziej rozumiemy troskę i zaniepokojenie związane z powierzeniem swoich danych firmie zewnętrznej, jednak jednocześnie uspokajamy, że zarządzanie danymi przebiega zgodnie z ww. ustawą. Każda aplikacja musi posiadać załączoną klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych. Można ją dołączyć do CV lub w naszym przypadku, zaznaczyć odpowiednie pole podczas wysyłania zgłoszenia za pomocą linka aplikacyjnego. Ważne, by klauzula była zgodna z tą, która obowiązuje daną firmę. Według niej, administratorem danych jest tylko agencja rekrutacyjna i to ona odpowiada za ich przetwarzanie.

Jako agencja rekrutacyjna dbamy o Wasze bezpieczeństwo i w naszej polityce bezpieczeństwa znajdziecie wszystkie informacje odnośnie przetwarzania danych osobowych w naszej firmie.

  1. Aplikowanie przez agencje jest mniej efektywne, niż wysyłanie CV bezpośrednio do pracodawcy.

Istnieje przekonanie, że największy efekt przynosi aplikacja bezpośrednio do wymarzonego pracodawcy. Nie zamierzamy tego podważać, bo jesteśmy świadomi, że niektóre firmy właśnie w ten sposób pozyskują nowych pracowników.

Aplikowanie poprzez firmę rekrutacyjną, powoduje jednak to, że z Waszym CV mają szansę zapoznać się przedstawiciele często nie jednej, lecz kilku firm. Możecie być pewni, że Wasza aplikacja do agencji nigdy nie pozostanie niezauważona. Rekruterzy każdego dnia przeglądają dziesiątki CV w celu dopasowania ich do poszczególnych stanowisk. Dzięki temu wzrastają Wasze szanse na nowe zatrudnienie, zmianę branży i oczywiście, znalezienie miejsca pracy, które w pełni doceni Wasze doświadczenie i zasoby, na które, często przez lata, pracujecie.
Kolejną zaletą jest rekomendacja rekrutera. Do Waszego CV dołączamy tzw.profil, czyli raport z przeprowadzonego wywiadu telefonicznego i/lub spotkania,w którym zawieramy to, czego nasz klient nie znajdzie w CV. Są to, na przykład szczególne osiągnięcia, realizowane projekty, czy bardziej szczegółowy opis wykonywanych dotychczas obowiązków. Dzięki takiej kompleksowej aplikacji, pracodawca posiada więcej informacji na temat Waszego doświadczenia, co przekłada się na wzrost szansy przejścia do kolejnego etapu rekrutacji. W naszej pracy zależy nam na tym, by rekomendować jak najlepszych kandydatów, szczególnie tych, którzy spełniają wymogi stawiane przez pracodawcę, ale często też osoby, w których dostrzegamy szansę na rozwój zawodowy. Wyobraźcie sobie, że dzięki agencji, pracodawca ma do rozpatrzenia nie 100, lecz 5 aplikacji. Jak myślicie, czy dzięki temu wzrastają Wasze szanse na sukces? :) Podczas naszej działalności, nie jeden raz spotkaliśmy się z przypadkiem, w którym kandydat aplikował dwutorowo: bezpośrednio do firmy oraz do nas. Zdarzyły się sytuacje, kiedy aplikacja do firmy nie przyniosła rezultatów. Powody są różne: natłok obowiązków, duża konkurencja, pozornie mało atrakcyjne CV… Dopiero nasza rekomendacja zwróciła uwagę osoby decyzyjnej i przyczyniła się do finalizacji rekrutacji na korzyść kandydata.


To tylko pięć z dziesiątek pytań, które powstają w kontekście współpracy z agencjami rekrutacyjnymi. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy przynajmniej część Waszych wątpliwości.

Jeśli macie jakieś pytania, piszcie do nas, chętnie opowiemy więcej o naszej pracy!

A teraz zapraszamy do aplikacji, może to na Was czeka jutro nowa praca? :)

 

Tagi:

Podziel się

Ostatnie wpisy

Powrót do bloga

Skomentuj ten wpis