Najczęściej popełniane błędy w CV

Wyobraź sobie, że jesteś rekruterem lub pracodawcą, opublikowałeś ogłoszenie o pracę i otrzymałeś wiele CV, a masz wybrać tylko jedno. Czy zwróciłbyś uwagę na takie, które już na pierwszy rzut oka posiada błędy i jest przygotowane niedbale? Oczywiste jest, że nie! W tym artykule dowiesz się jakich błędów najlepiej się wystrzegać, aby zostawić po swoim CV pozytywne odczucia.

Zdjęcie

Fotografia jest jednym z elementów, które wyróżniają nasze dokumenty rekrutacyjne na tle innych. Oczywiście wygląd nie powinien determinować decyzji rekrutacyjnych, jednak nasze zdjęcie na pewno ułatwia zapamiętanie kandydatury i nadaje dokumentowi bardziej osobowego charakteru.Takie CV staje się wtedy niepowtarzalne, a dzięki temu rozpoznawalne. Należy pamiętać, że fotografia jest dodatkiem, a nie koniecznością i nie musisz jej umieszczać w swoim CV jednak, jeśli się na nią zdecydujesz postaraj się, żeby była ona profesjonalna.

Oto kilka wskazówek jak dobrać odpowiednie zdjęcie.

Po pierwsze zrezygnuj ze zdjęć typu selfie, taka fotografia uchodzi za mało profesjonalną. Najlepszym wyborem będzie udanie się do fotografa, który zrobi Ci zdjęcie i podda je fachowej obróbce. Taka fotografia wykonana przez specjalistę będzie wtedy dobrze wykadrowana i ustawiona, a co za tym idzie, będzie wyglądać oficjalnie. Pamiętaj o odpowiednim doborze stroju. Postaw na coś eleganckiego np. koszulę i marynarkę. Nie zapomnij się też wyprostować, twoja sylwetka będzie się wtedy lepiej prezentować. I po trzecie – uśmiechnij się! Bywa, że uśmiech zwiększa nasze szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

 

Stan cywilny

Niema obowiązku podawania swojego stanu cywilnego ani informacji o dzieciach. Mamy również prawo zachować dla siebie informacje dotyczące planów rodzicielskich. Są to kwestie, których nie musimy udzielać pracodawcy na etapie rekrutacji, ani po zawarciu umowy. Musimy mieć świadomość, że możemy zostać ocenieni przez pryzmat naszego życia osobistego, a nie zawodowego.

 

Układ

To jak ostatecznie będzie wyglądać Twoje CV odgrywa dużą rolę w procesie rekrutacyjnym. Powinno być one dobrze rozplanowane i posiadać przejrzysty układ. Informacje, które uważamy za  najbardziej istotne, powinno się wytłuścić lub pogrubić. Różne czcionki, brak odstępów i krzykliwe kolory mogą utrudnić rekruterowi odszukanie najistotniejszych informacji. Życiorys powinien być profesjonalny, czytelny i elegancki.

 

Adres e-mail

Wielu kandydatów w swoich danych kontaktowych podają nieprofesjonalne adresy skrzynki e-mailowej. W złym świetle prezentuje nas e-mail z pseudonimem ze szkoły czy składający się z ciągu przypadkowych liter i cyfr,  na przykład misiaczek1234@slodziak.pl czy rudy9876@napinacz.pl. Mimo tego, że Twoje dokumenty aplikacyjne będą zawierały świetne kwalifikacje, rekruter może nie wziąć Twojej kandydatury na poważnie. Najprostszym rozwiązaniem będzie stworzenie nowego adresu e-mail składającego się w nazwie z imienia i nazwiska bez znaków specjalnych, z którego będziesz mógł korzystać w celach zawodowych i innych kontaktach osobistych. Należy także zwrócić uwagę na nazwę domeny zakładanego konta mailowego, aby nie zawierało nieoficjalnych zwrotów.

 

Właściwy format

Technologia cały czas się rozwija, a wraz z nią sposób dostarczania dokumentów rekrutacyjnych. Najlepiej zapisać gotowy dokument w formacie .pdf. Format .pdf (ang. Portable Document Format) został stworzony po to, aby niezawodnie wyświetlać i udostępniać dokumenty niezależnie od posiadanego urządzenia oraz systemu. Jeśli zapiszesz swoje CV w tym formacie możesz być pewny, że tekst zawsze będzie wyglądał tak samo. Przy zapisie pliku do formatu .doc lub .docx otworzenie go na innym urządzeniu może zmienić jego wygląd i spowodować, że dostarczone informacje okażą się nieczytelne.

 

Nazwa pliku

Jeśli poprawnie stworzyłeś swoje CV musisz być konsekwentnym do końca i nazwać plik tak, aby był łatwy do odszukania przez pracodawcę. To jak nazwiemy plik również ma znaczenie, jest to mały szczegół, a jednak bardzo istotny. Ponadto zaprezentujesz się jako osoba, która dba o detale. Najlepiej by było, aby nazwa pliku zawierała: imię_nazwisko_CV_stanowisko_o_jakie_się_ubiegasz.pdf.

 

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Nowe rozporządzenie o danych osobowych (RODO) weszło w życie w maju 2018 r. Jedną ze zmian dla kandydata ubiegającego się o pracę jest nowa klauzula w CV. Najlepiej umieścić ją na samym końcu dokumentu w stopce. Zajmie mało miejsca, będzie czytelna i wyraźnie oddzielona od reszty CV. Jeśli szukasz pracy i chcesz podesłać nam swoje CV, w linku poniżej znajdziesz gotowe zgody, które możesz przekopiować i dołączyć do swojego CV.

APLIKUJ Z NAMI 

Jeśli szukasz pracy, zachęcamy do przesłania swojego CV, przygotowanego z pomocą powyższych wskazówek, za pomocą powyższego linka (APLIKUJ Z NAMI). W tym przypadku nie musicie się martwić o klauzule, są one ujęte jako część ankiety osobowej.

 

Mamy nadzieję, że po tym wpisie nie popełnisz już żadnego z tych błędów pisząc swoje curriculum vitae i w tym Nowym Roku zdobędziesz swoją wymarzoną pracę. Jeszcze raz wszystkiego dobrego i wielu sukcesów w życiu zawodowym i osobistym!

 

Tagi:

Podziel się

Ostatnie wpisy

Powrót do bloga

Skomentuj ten wpis