Kryzys na horyzoncie - branża IT

Szybki rozwój gospodarczy i cyfryzacja praktycznie każdej gałęzi przemysłu uczyniły branżę IT sektorem wyjątkowo odpornym na bezrobocie. IT to niemal w całości rynek pracownika. W czasie lockdownów, gdy do sieci przeniosło się wszystko – od rozrywki po zakupy spożywcze – inżynierowie oprogramowania uwijali się jak w ukropie. Dziś mamy jednak inną sytuację. Wojna w Ukrainie, wysoka inflacja i widmo recesji wymusiły spowolnienie rozwoju branży. A skoro kryzys dotyka właśnie gigantów technologicznych, to czy oznacza to, że możemy już odliczać dni do końca rynku pracownika i wzrostu bezrobocia? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Na zdjęciach z koncertów gwiazd czy wielkich wydarzeń sportowych widzimy setki telefonów nad głowami widzów. Nie ma co się łudzić, życie bez smartfona, to już nie życie. Wszyscy kupujemy je bez względu na cenę. Z innowacji korzystamy dziś jak z ciepłej wody w kranie, więc mogłoby się wydawać, że jeśli w ogóle kryzys miałby dotknąć branżę IT, to raczej w ostatniej kolejności. Rzeczywistość pokazuje jednak, że nie ma murów nie do przebicia. Najwyższa od czterech dekad inflacja w USA sprawiła, że największe firmy technologiczne, takie jak Meta (nowa nazwa właściciela Facebooka i Instagrama), Amazon, Microsoft, Google, Twitter, a także Uber w ostatnim miesiącu po kolei ogłaszały spowolnienie tempa zatrudnienia. Co więcej, firma Tesla zapowiedziała redukcję etatów o 10 procent, a magazyn Forbes ogłosił ostatnio, że Apple zakończył współpracę z setką rekruterów kontraktowych, którzy służyli firmie wiedzą i narzędziami do wyszukiwania najcenniejszych talentów. Takie rozstanie oznacza zawieszenie nowych rekrutacji, ale warto zauważyć, że cały rok 2022 już przyniósł nadzwyczaj wysoki jak na branżę IT odsetek zwolnień. Według platformy Crunchbase firmy technologiczne w USA zwolniły w bieżącym roku 39 tysięcy pracowników. Zestawienie firm i start‑upów dotkniętych redukcjami, które ujęto w jednej tabeli, nie może nie zrobić wrażenia.

Źródło: https://infogram.com/crunchbase-layoffs-tracker-1h8n6m3ogl3xz4x

Co stoi za zmianami na rynku IT?

Paradoksalnie jedną z przyczyn kłopotów w branży technologicznej jest pandemia. Z jednej strony dzięki elektronice mogliśmy w czasie lockdownów wszystkie kontakty zawodowe i prywatne przenieść do sieci, co zwiększyło zapotrzebowanie na nowe rozwiązania i narzędzia, a z drugiej pandemiczne obostrzenia wywołały problemy logistyczne. Branża do dziś boryka się z problemami z dostępnością półprzewodników i zerwaniem łańcuchów dostaw. Problemem są też nastroje konsumentów. Klienci wstrzymują inwestycje w nowy sprzęt elektroniczny, wychodząc z założenia, że w niepewnej sytuacji ekonomicznej nowy laptop czy kolejna usługa streamingowa mogą poczekać. Ceny towarów rosną, a nadciągające wyższe opłaty za energię i ogrzewanie sprawią, że już niedługo mało kto będzie myślał np. o wymianie telewizora. Sytuacja ta odbije się na wynikach firm, a także sytuacji pracowników i kandydatów do pracy. Celem stanie się utrzymanie pracownika, a nie pozyskanie nowego.

Czy obecne kłopoty to początek końca rynku pracownika?

W przyszłym roku czekają nas dwie podwyżki płacy minimalnej. Jedna na początku roku, druga w połowie. Wyższe płace mają sprawić, że wzrost cen związany z inflacją będzie dla Polaków mniej dotkliwy, ale dla pracodawców oznacza to wzrost kosztów pracy. By nie zwalniać personelu, przedsiębiorcy mogą zacząć szukać oszczędności np. w postaci rezygnacji z wielu benefitów. Zamiast karty MultiSport, imprez integracyjnych czy owocowych czwartków zaproponują elastyczne godziny pracy, możliwość pracy hybrydowej, a nawet „czterodniowy tydzień pracy”, który będzie polegał po prostu na zmniejszeniu godzin etatu. Pracownik nie wynegocjuje już tak łatwo dodatkowych świadczeń, mogą zniknąć premie, a podwyżki będą raczej skutkiem podnoszenia płacy minimalnej.

Z badań Personnel Service wynika, że pracownicy oczekują od pracodawców benefitów obniżających koszty życia, czyli rekompensaty za inflację. Według eksperta rynku pracy Krzysztofa Inglota mile widziane są dopłaty do paliwa i pakiety medyczne, co ma związek m.in. z kryzysem pandemicznym. Czy pracodawcy są gotowi zacisnąć zęby i ugiąć się wobec wysokich wymagań pracowników? Według Krzysztofa Inglota wciąż jeszcze tak, zwłaszcza jeśli są to duzi gracze. W tej chwili nic nie zwiastuje znaczącego wzrostu bezrobocia, więc firmy muszą walczyć o utrzymanie pracownika. Zachwianie w branży technologicznej może zadziwiać, choć wynika ono po prostu z niepewnej sytuacji ekonomicznej i geopolitycznej. Jak mówi dyrektor Google’a Sundar Pichai: „podobnie jak wszystkie inne firmy, Google nie jest odporny na trudności gospodarcze”.

Krzysztof Inglot uważa, że powrót rynku pracodawcy nastąpi dopiero w przypadku globalnego kryzysu np. na rynku surowcowym, co oznaczałoby mniej ofert pracy. Czy do niego dojdzie? Jak na razie jeszcze nie wiemy, ale widzimy, że pracodawcy, nawet w najbardziej przyszłościowych branżach, są ostrożniejsi w zatrudnianiu. Warto jednak zwrócić uwagę, że nasza sytuacja makroekonomiczna nie jest zła. W sierpniu bieżącego roku na największych portalach rekrutacyjnych pojawiło się zaledwie 0,5% ofert mniej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym i o 10% więcej niż w lipcu. Jak na razie nie mamy żadnych powodów do paniki. Po prostu dziś wszyscy, zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, dokładnie oglądamy każdą złotówkę, zanim ją wydamy, co świadczy o tym, że próbujemy przygotować się na trudniejszy czas.

Źródła:


https://www.rp.pl/biznes/art36621291-oznaki-spowolnienia-widac-tez-w-it

https://antyweb.pl/giganci-branzy-technologicznej-ograniczaja-zatrudnienie

https://cyberdefence24.pl/technologie/cybermagazyn-idzie-kryzys-big-techy-szykuja-sie-na-gorszy-czas

https://www.isbtech.pl/2022/08/it-moze-czekac-kryzys-zatrudnienia/

https://innpoland.pl/183877,koniec-rynku-pracownika-nadchodzi-co-zmieni-sie-na-rynku-pracy

https://www.money.pl/gospodarka/wkrotce-rzad-nie-bedzie-mial-sie-czym-chwalic-nadchodzi-czas-zaplaty-za-chybione-inwestycje-6793162647227232a.html

https://www.pulshr.pl/rekrutacja/serwisy-z-ofertami-social-media-czy-urzedy-pracy-jak-polacy-szukaja-zatrudnienia,92293.html

https://www.pulshr.pl/rekrutacja/mial-byc-dramat-jest-korekta-na-razie-kryzys-nas-omija,92263.html

https://news.crunchbase.com/startups/tech-layoffs-2022/

https://www.indiatoday.in/technology/news/story/sundar-pichai-is-disappointed-with-google-employees-thinks-some-people-are-not-working-hard-1987174-2022-08-12

https://www.reuters.com/technology/exclusive-musk-says-tesla-needs-cut-staff-by-10-pauses-all-hiring-2022-06-03/

https://infogram.com/crunchbase-layoffs-tracker-1h8n6m3ogl3xz4x

https://spidersweb.pl/bizblog/inflacja-benefity-pracownicy-maja-cala-liste-zadan/

Gif: https://tenor.com/view/dwight-office-gift-basket-gif-21707678

Tagi:

Podziel się

Ostatnie wpisy

Powrót do bloga

Skomentuj ten wpis