Jak napisać list motywacyjny?

Przeglądając niektóre ogłoszenia, możemy zauważyć, że do aplikacji, oprócz popularnego i powszechnego CV, pracodawca wymaga dołączenia listu motywacyjnego. Pewnie wiele z Was, widząc taką wzmiankę, zastanawia się jak taki list napisać? Wychodząc Wam naprzeciw, w tym tygodniu zebraliśmy wszystkie cenne informacje do naszego wpisu!

Co to jest list motywacyjny?

List motywacyjny to dokument, który w formie opisowej wyjaśnia motywacje i chęci osoby do aplikowania na konkretne stanowisko. Oprócz rekrutacji, może on dotyczyć także starań o awans, czy podwyżkę. To dokument formalny, co oznacza, że powinien on zawierać pewne nieodłączne elementy składowe, odpowiedni język oraz formę.

Każdy list motywacyjny rozpoczyna podanie naszych danych osobowych i kontaktowych, aktualnej miejscowości i daty oraz adresata. Naszą wskazówką jest adresowanie listu do konkretnej osoby, a nie do całej firmy, czy działu. Przy adresowaniu uwzględnijmy imię i nazwisko, stanowisko oraz adres osoby, do której list ma trafić.

Co dalej?

Jeśli chodzi o główną treść listu, nie powinna ona przekraczać ¾ strony A4 (całość ma się mieścić najlepiej na jednej stronie). Podczas pisania listu, warto postawić na oryginalność. W internecie nie jest trudno znaleźć wzory, które zazwyczaj powielają te same sformułowania, często dobrze znane rekruterom oraz osobom decyzyjnym w firmach. Indywidualne podejście na pewno wyróżni nasz dokument na tle innych. Należy pamiętać również o tym, że list powinien być pisany pod konkretne stanowisko, podkreślać nasze cechy, które są wymagane i te, jakie możemy na nim wykorzystać.

List motywacyjny to świetne uzupełnienie CV. To w nim możemy pozwolić sobie na szerszy opis najważniejszych kompetencji, argumentować chęć aplikowania na dane stanowisko. W liście jak najbardziej można zawierać swoje osiągnięcia, takie jak wybitne sukcesy sprzedażowe, wzrost dochodów firmy. Jeśli znamy, na przykład statystyki i możemy przedstawić swoje wyniki za pomocą choćby procentów, warto ująć takie kwestie właśnie w liście.

Jedną z najbardziej istotnych ról listu motywacyjnego jest przedstawienie pracodawcy, dlaczego chcemy pracować właśnie w jego firmie. Aplikując do konkretnego miejsca, z łatwością powinniśmy określić przynajmniej dwa powody, dla których dane stanowisko to nasz wybór. Zdania w liście należy formułować przede wszystkim spójnie i konkretnie. Nie jest to miejsce na długie opisy, ciekawostki z naszego życia, czy poprzedniego miejsca pracy.

Każdy list zakończony jest odręcznym lub elektronicznym podpisem kandydata oraz formą grzecznościową. Na zakończenie tego dokumentu możemy wykorzystać sformułowania mające zachęcić pracodawcę do wybrania naszej aplikacji, pamiętając jednak o zachowaniu subtelności i kultury osobistej. Możemy napisać, że liczymy na szansę opowiedzenia więcej podczas osobistej rozmowy, unikamy jednak próśb i apeli o zatrudnienie.

Co oprócz treści może zwrócić uwagę pracodawcy na nasz list?

Walory estetyczne. Nikt z nas nielubi chaotycznie pisanych treści, które już samą formą nie zachęcają do lektury i mogą, tylko swoim wyglądem, wpłynąć negatywnie na decyzję dotyczącą naszej aplikacji. Zadbajmy o odpowiednią formę, spójną czcionkę, równe odstępy i opcjonalnie, schludną oprawę graficzną.

Dobrym pomysłem jest zachowanie spójności listu motywacyjnego z naszym CV. Te dwa dokumenty wysyłamy najczęściej jednocześnie, dlatego warto, by oba były równie reprezentacyjne. Edytując pliki, ustalmy czcionkę, wielkość liter, kolor przewodni, które wykorzystamy zarówno przy liście, jak i CV. Pamiętajmy jednak, że są to wciąż osobne pliki, dlatego też starajmy się nie powielać tych samych informacji.

Pisanie listu motywacyjnego to czynność, która z dużym prawdopodobieństwem spotka niemal każdego z nas. Mimo początkowego niezrozumienia i braku pomysłu, na pewno podczas pisania zauważycie, że nie jest to trudne, szczególnie, jeśli wybraliście ofertę dopasowaną do swoich kompetencji i oczekiwań.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wpisowi, pisanie listów motywacyjnych przyjdzie Wam z łatwością i otworzą Wam one drzwi do sukcesu!

Tagi:

Podziel się

Ostatnie wpisy

Powrót do bloga

Skomentuj ten wpis