Integracja ‒ bliżej siebie, bliżej firmy

20 maja przypada Dzień Sąsiada. 14 stycznia obchodzimy Dzień Nieśmiałych, a 26 lutego Dzień Pozdrawiania Blondynek. Być może wymyślanie kolejnych okazji do świętowania świadczy o tym, jak bardzo potrzebujemy rozrywki, jednoczenia się i odskoczni od szarej codzienności. Przywiązani do zegarków, telefonów i kalendarzy codziennie stawiamy sobie poprzeczkę coraz wyżej i wyżej. Mierzymy sukcesy, dokręcamy śrubę produktywności, a jednocześnie wiemy, że osiąganie dobrych wyników zależy nie tylko od naszych poświęceń, ale i tego, jak odpoczywamy.

W wielu firmach, zwłaszcza tych, które rozwijają się dynamicznie, praca zespołów przebiega w dużym stresie. Pracownicy działają na najwyższych obrotach, a ich przerwy na lunch same skracają się do minimum. Kiedy wreszcie projekt uda się doprowadzić do szczęśliwego końca, radość miesza się z ulgą. Jeśli jednak pracownicy utkną na stałe w natłoku obowiązków, nie mając od nich żadnej odskoczni, z czasem może zdarzyć się tak, że po realizacji kolejnego zadania coraz więcej z nich odczuje już tylko ulgę. Taka sytuacja to pierwszy krok do rozpadu relacji w firmie i spadającej efektywności działań zespołów.

                                                                                     
Jeśli zależy nam na skutecznej motywacji pracowników i ich satysfakcji z pracy, a tym samym lepszych wynikach całej organizacji, nie wolno nam lekceważyć obszaru, jakim jest wspólna zabawa i świętowanie odniesionych sukcesów. Tego, że relaks psychiczny i fizyczny sprzyja regeneracji sił, nie trzeba nikogo uczyć, ale eventy firmowe, imprezy integracyjne, wspólne gry terenowe czy wyjazdy i wycieczki dla pracowników dają znacznie więcej korzyści niż tylko regeneracja.


Impreza integracyjna? A może lepiej dać pracownikowi więcej wolnego?


Urlop i event firmowy to dwie zupełnie różne rzeczywistości, które łączy tylko to, że wiążą się z odskocznią od codziennej pracy. Regularne organizowanie ciekawych, rozwijających i zapewniających rozrywkę wydarzeń to jedna ze strategii rozwoju przedsiębiorstwa i budowania jego wizerunku. Dzięki takim imprezom, pracownicy, którzy na co dzień mijają się na korytarzu, mają szansę i przestrzeń, by poznać się i porozmawiać. Nawet dziesięć lat codziennych, sformalizowanych maili dotyczących np. ewidencji zamówień nie zbuduje między osobami, które je wymieniają takiej więzi, jak spotkanie.


Dobrze zorganizowany event to także doskonała okazja, by wprowadzić do zespołu nowych pracowników, natomiast dla podwładnych z dłuższym stażem jest to sygnał, że są oni wartością dla firmy. Z drugiej strony kadra kierownicza może dzięki takim imprezom zdobyć lojalność podwładnych, a także bliżej im się przyjrzeć. Niejednokrotnie zdarza się, że dopiero gdy zdejmą gorset konwenansów, jakie narzuca im otoczenie sterylnego biura, pełnego towarów magazynu czy placu budowy, pokazują wachlarz wyjątkowych talentów. Jeszcze jednym, ważnym aspektem jest szansa zobaczenia siebie nawzajem w zupełnie innych rolach niż te, które pełnimy w pracy. Wraz ze zmianą otoczenia i garderoby znikają etykietki zawodowych funkcji ‒ jesteśmy po prostu bawiącymi się razem ludźmi. W wielu przypadkach pozwala to załagodzić powstałe w pracy konflikty, dostrzec to, co nas łączy, a nie dzieli. Wspólne wyjście czy kilkudniowy wyjazd może w istotny sposób znacznie poprawić komunikację wśród pracowników, a co za tym idzie, podnieść ich efektywność. Integracja oznacza scalanie, łączenie. Dlatego nie można zastąpić jej dłuższym urlopem.


Eventy firmowe – jak robić to dobrze?


Dobry menadżer znający swoich pracowników, może mieć problem z organizacją wydarzenia, które spełni oczekiwania każdego z nich. Wie on, kto z jego zespołu nigdy nie przełamie oporów, by wziąć udział w balu przebierańców, kto fatalnie będzie się czuł podczas sportowych wyzwań, kto umrze z nudów na operetce. W takim wypadku dobrym pomysłem jest zwrócenie się o pomoc do firmy zewnętrznej, która specjalizuje się w organizacji tego typu imprez ‒ zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty. Dobra firma eventowa nie tylko zdejmie z barków pracodawcy trud czasochłonnych przygotowań imprezy, ale przede wszystkim pomoże wybrać odpowiednie atrakcje i motyw tematyczny eventu. Organizator wydarzenia zadba o catering czy oprawę muzyczną, a także jego przebieg od początku do końca. Firmy z doświadczeniem mają zawsze kilka scenariuszy imprezy, dzięki czemu wiedzą, co zrobić, gdyby nieoczekiwane okoliczności miały zepsuć zabawę.


Nie tylko z wielką pompą


Na koniec warto dodać, że integracja wśród pracowników to nie tylko świętowanie wielkich dni na imprezach czy bankietach z pełną obsługą. Dobrze, aby wspólne wyjścia w gronie współpracowników były stałym elementem życia firmy. Jeśli gra w paintball czy perspektywa wypłynięcia w głąb basenu w dmuchanej kuli to dla naszych pracowników zbyt wiele, to są na pewno takie aktywności, które chyba wszyscy lubimy. Należy do nich wspólne jedzenie, gra w kalambury, wyjście na piwo i gra w rzutki czy skorzystanie z oferty Noc Muzeów. Integracja przynosi wymierne korzyści firmie, ale miło spędzony czas poza pracą ma też wiele innych walorów. Pozwala oderwać się od rutyny, nie myśleć o przyszłości i przeszłości, o problem i troskach, lecz po prostu cieszyć się życiem. Być tu i teraz.


Źródła:


https://blog.hellohr.pl/hrakterna-sroda-36-pomyslow-na-integracje-firmowa

http://www.inwestycjawkadry.pl/pomysly-na-impreze-firmowa-top-7-najlepszych-propozycji/

https://firmowaimpreza.pl/impreza-integracyjna-czyli-dlaczego-organizacja-firmowych-wyjsc-taka-wazna/

https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracodawcow/1610/wyjazd-integracyjny-dla-pracownikow-dlaczego-warto-go-zorganizowac

https://ceo.com.pl/eventy-firmowe-dlaczego-pelnia-tak-istotna-role-w-zyciu-kazdej-firmy-50869

https://mindly.pl/artykuly,ac279/imprezy-firmowe-dlaczego-warto-je-organizowac,13149

https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/bardzo-wazne-powody-dla-ktorych-warto-swietowac-aa-BYsP-XJRP-vXxP.html

GIF: https://tenor.com/view/nice-to-meet-you-kit-harington-cat-warner-popbuzz-meets-popbuzz-gif-17291595

Tagi:

Podziel się

Ostatnie wpisy

Powrót do bloga

Skomentuj ten wpis