Employer branding, czyli budowanie wizerunku pracodawcy jako klucz do sukcesu w rekrutacji

Święta to czas pojednania oraz budowania życzliwych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Podobnie jak przy rodzinnym stole, tak i w pracy niezwykle istotna jest dobra atmosfera. To między innymi ona sprawia, że ludzie chętnie podejmują pracę w danej firmie, a także zostają w niej na dłużej. Dlatego dzisiaj zastanowimy się, w jaki sposób przedsiębiorstwa dbają o komfort pracowników, a co się z tym wiąże, jak tworzą pozytywny wizerunek swojej marki jako pracodawcy.

Tytuł stanowiska, wynikające z niego obowiązki oraz wysokość wynagrodzenia to niewątpliwie bardzo istotne czynniki wpływające na decyzję o złożeniu swojego CV w danej firmie. Okazuje się jednak, że osoby poszukujące pracy coraz większą wagę przywiązują do prestiżu i kultury organizacyjnej, wybierając ostatecznie takie miejsce pracy, w którym będą mogły w pełni rozwinąć swój potencjał. W związku z tym, firmy coraz częściej stosują Employer Branding (EB), czyli strategię polegającą na budowaniu ich spójnego i pozytywnego wizerunku jako pracodawców. Starannie przemyślane oraz odpowiednio przeprowadzone działania związane z EB mogą przynieść wiele korzyści.  Pracodawcy dbający o pozytywny wizerunek ponoszą niższe koszty rekrutacji, ze względu na mniejszą rotację pracowników. Poza tym, firmy cieszące się dobrą reputacją w tym zakresie otrzymują nawet o połowę więcej aplikacji, co znacząco zwiększa szanse na znalezienie pracownika o pożądanym profilu. Z kolei posiadanie odpowiednio wykwalifikowanego oraz zaangażowanego w swoje obowiązki i realizację celów firmy personelu stanowi jeden z ważniejszych czynników prowadzących do zwiększenia zysków organizacji.

W jaki sposób przyciągnąć najlepszych kandydatów?

Employer branding stanowi rozwiązanie dla pracodawców zmagających się z trudnościami, będącymi konsekwencjami wciąż umacniającego się rynku pracownika. Przedsiębiorcy sięgają po coraz więcej nieszablonowych środków w walce o wykwalifikowanych i utalentowanych specjalistów. Niegdyś, w skład ogłoszenia o pracę wchodziły jedynie informacje o renomie firmy, wymaganiach i obowiązkach pracownika. Obecnie, duże znaczenie ma rubryka opisująca to, co do zaoferowania ma pracodawca. Oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia i możliwości rozwoju zawodowego, firmy gwarantują między innymi prywatne ubezpieczenie medyczne, karnety na siłownię, bilety do kina, a nawet strefy relaksu, czy pokoje do gier. Czasami jednak, aby zwiększyć atrakcyjność oferty wystarczą nawet drobne udogodnienia, takie jak dostosowane do potrzeb i nowocześnie zaaranżowane stanowisko pracy, spotkania integracyjne, szkolenia czy elastyczne godziny zatrudnienia. Chodzi przede wszystkim o to, by zademonstrować kandydatom jak istotny dla organizacji jest komfort pracownika. Oprócz treści komunikatu, ważna okazuje się być również forma, w jakiej prezentowana jest wizja firmy. Warto więc zwrócić uwagę na stosowany w komunikacie język, oprawę wizualną, a także wykorzystywane środki przekazu. Coraz częściej głównymi narzędziami, po które sięgają specjaliści zajmujący się tworzeniem wizerunku pracodawcy są nowe technologie, social media, czy techniki grywalizacji. Możliwości jest mnóstwo, najważniejsze jednak, by strategia przekazu wizji organizacji była odpowiednio dostosowana do grupy docelowej, czyli osób o pożądanym profilu pracowniczym.

 

Co zrobić, by zatrzymać wymarzonego pracownika w firmie?

Jedną z najbardziej efektywnych metod budowania pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa jest rozpowszechnianie dobrej opinii na jego temat. Pracownicy, którzy czerpią satysfakcję z pracy w firmie chętnie wyrażają swoje zadowolenie, zarówno podczas prywatnych rozmów w kręgu znajomych, jak i za pośrednictwem postów na forach branżowych, czy portalach społecznościowych. W ten sposób wzmacniają pozytywny wizerunek firmy i nadają mu wiarygodność - w końcu kto wie lepiej jakim pracodawcą jest przedsiębiorstwo X, niż zatrudnione w nim osoby? Biorąc pod uwagę ogólnodostępność i szeroki zasięg mediów społecznościowych, można więc powiedzieć, że pozytywne posty udostępniane przez pracowników stanowią pewnego rodzaju bilboardy reklamowe promujące markę pracodawcy.  Dlatego też, dobra atmosfera wewnątrz organizacji ma kluczowe znaczenie. Wiele firm niemalże do perfekcji opanowało już sztukę przekazywania swojej wizji potencjalnym klientom. Stosunkowo nowym zjawiskiem jest jednak marketing wewnętrzny, polegający na komunikowaniu wartości marki pracownikom. Praktyka ta jest coraz bardziej rozpowszechniana, ponieważ dostrzega się jej ogromną wagę w funkcjonowaniu organizacji. Dlaczego świadomość wartości i celów firmy jest tak istotna? Przede wszystkim dlatego, że ludzie pragną być częścią “czegoś większego”. Zobrazowanie sobie własnej roli w realizacji misji przedsiębiorstwa nie tylko zaspokaja u pracownika potrzebę przynależności, ale także nadaje sens jego działaniom. Zwłaszcza, gdy otrzymuje możliwość współtworzenia i współdecydowania o rzeczywistości organizacji, a jego wkład jest doceniany. To z kolei zwiększa motywację oraz zaangażowanie pracownika. Chociaż niegdyś nie było to tak oczywiste, dziś chyba nie trzeba już wspominać, że wszystkie te elementy istotnie wpływają na skuteczność działań pracownika, a co za tym idzie również na zysk przedsiębiorstwa.  

Podsumowując, efektywny wizerunek marki charakteryzują: atrakcyjność, wyrazistość, oraz przede wszystkim autentyczność. Korzystając ze świątecznej atmosfery, chcielibyśmy życzyć pracodawcom takiego właśnie wizerunku, przekładającego się na sukcesy w rekrutacji i udaną współpracę z obecnym personelem. Z kolei pracownikom życzymy pracy w miejscach opartych na solidnych wartościach, gdzie będą czuli się dobrze oraz mieli możliwości realizowania swojego potencjału.

Tagi:

Podziel się

Ostatnie wpisy

Powrót do bloga

Skomentuj ten wpis