Czy to co nas interesuje jest ważne podczas rekrutacji? Wątpliwości na temat sekcji “zainteresowania” w CV.

Każdy z nas zna bardzo popularny wzór CV. Zaczynamy od danych osobowych, przechodzimy przez wykształcenie, doświadczenie zawodowe, dodatkowe kwalifikacje i nabyte umiejętności, aż do ostatniej rubryki: zainteresowania. Po wielu przeprowadzonych rozmowach (nie tylko tych zawodowych) zauważamy, że to właśnie ten punkt w CV budzi najwięcej wątpliwości i to nad nim zastanawiamy się najdłużej.

Podróże, gotowanie, taniec, literatura polska i wiele, wiele innych. Każdy z nas potrafi wymienić rzeczy/aktywności, które nas interesują, pasje, jakim poświęcamy czas i czynności, sprawiające nam przyjemność.

Oprócz nauki, pracy, czasu z rodziną i przyjaciółmi, to właśnie nasze hobby zajmują często nasz wolny czas. Są one przeróżne: skrajne, czasami niezrozumiałe, intrygujące lub z pozoru pospolite. Lecz myślimy, że niejedna osoba zgodzi się z nami w stwierdzeniu, że mają one znaczący wpływ na naszą osobowość i to kim jesteśmy. Z drugiej strony, mogą odzwierciedlać i podkreślać nasze cechy, a to, w przypadku rekrutacji, bardzo ciekawa i ważna kwestia.

Każdy z nas zna bardzo popularny wzór CV. Zaczynamy od danych osobowych, przechodzimy przez wykształcenie, doświadczenie zawodowe, dodatkowe kwalifikacje i nabyte umiejętności, aż do ostatniej rubryki: zainteresowania. Po wielu przeprowadzonych rozmowach (nie tylko tych zawodowych) zauważamy, że to właśnie ten punkt w CV budzi najwięcej wątpliwości i to nad nim zastanawiamy się najdłużej.

Czy sekcja “zainteresowania” w CV jest w ogóle potrzebna?

Tak jak w przypadku części z wykształceniem, czy doświadczeniem zawodowym nie mamy wątpliwości, jeśli chodzi o nasze pasje,myślimy, że niejeden z Was zastanawiał się nad przydatnością tej rubryki. Z poziomu rekruterów odpowiadamy: jest bardzo potrzebna :)

Dlaczego? CV jest reprezentacją danego kandydata. Powinno zawierać wszystkie niezbędne i ważne informacje dla pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że kandydat nie jest oceniany tylko przez pryzmat tytułów, znajomości określonego programu lub stażu w danej firmie. Nasze zainteresowania i pasje mówią więcej o naszej osobowości i charakterze, co, nie ukrywamy i co zapewne dobrze wiecie, jest również ważne w kwestii dłuższej współpracy z daną osobą. Podczas niektórych rekrutacji (na przykład rozmów wstępnych, czy wywiadów telefonicznych), często brakuje czasu na poznanie choć namiastki osobowości kandydata. Punktem odniesienia dla rekruterów i później potencjalnych przyszłych pracodawców jest właśnie CV oraz wszystko, co zostało w nim zamieszczone przez kandydata.

Pisząc o swoich pasjach, mamy okazję zaintrygować rekrutera, wzbudzić zainteresowanie i co ważne podczas rekrutacji-zapaść w pamięć.

 

Co wpisać w sekcję “zainteresowania”?

W rubryce z zainteresowaniami wpisujemy oczywiście nasze pasje zgodnie z prawdą :). Nie szukajcie specjalnie waszym zdaniem ciekawych tytułów książek, których nie przeczytaliście, nie wpisujcie sportów, których nigdy nie uprawialiście, czy gatunku muzyki, którego nie słuchacie. Podczas tworzenia tej sekcji, pamiętajcie: ma ona powiedzieć więcej o Was. Zastanówcie się co Was interesuje, w jaki sposób lubicie spędzać czas, co sprawia Wam przyjemność. Prawdziwa pasja nie musi mieć wymyślnej nazwy, ważne, aby było to prawdziwe i istotne dla Was. Jeśli boicie się, że nie wyróżniacie się na tle innych, doprecyzujcie Wasze hobby. Uwielbiacie gotować?A jakie danie jest Waszym popisowym? Kochacie podróże? Która wyprawa szczególnie zapadła Wam w pamięci? A jaką właśnie planujecie?

Wpisując zainteresowania należy przede wszystkim pamiętać o autentyczności!

 

Zainteresowania: wskazówki od rekruterów.

Na tę sekcję można spojrzeć jeszcze z innej strony. Jako rekruterzy, szukamy w zainteresowaniach i pasjach odzwierciedlenia osobowości naszego kandydata i cech charakteru, które będzie mógł on wykorzystać w przyszłym miejscu pracy.

Jako kandydaci wykorzystajcie tę wiadomość i wybierajcie swoje zainteresowania pod kątem rekrutacji. Myśląc o wymarzonej ofercie pracy, zwróćcie uwagę na cechy, które są wymagane przez pracodawcę, a także takie, które, jak sami uważacie, mogą być przydatne na tym stanowisku. Spójrzcie następnie pod tym kątem na wasze hobby. Jazda konna nauczyła Was dyscypliny i opanowania? Uwielbiacie grę w szachy, więc podejmowanie ważnych decyzji w stresujących sytuacjach nie jest Wam obce? A może w wolnych chwilach tworzycie nowe przepisy kulinarne, co pobudza Waszą kreatywność i logiczne myślenie?

Wasze zainteresowania to Wasz atut!Wykorzystajcie je podczas kolejnych rekrutacji!

Dodatkowo, warto pomyśleć nad urozmaiceniem tej sekcji. Może piszesz bloga lub w ostatnim czasie jako grafik wykonałeś projekt, z którego jesteś wyjątkowo dumny? Pokaż to w CV! Załączajcie linki, odnośniki do Waszych stron, twórczości.

Mamy nadzieję, że Wasze wątpliwości odnośnie rubryki “zainteresowania” zostały chociaż częściowo rozwiane. Mimo tego, że zachęcamy do jej uzupełniania i do pełnej prezentacji swojej osoby, radzimy jednocześnie, abyście pamiętali, że główne skrzypce podczas rekrutacji grają Wasze spełnienie wymogów rekrutacyjnych, które niestety zazwyczaj dotyczą innych sekcji w CV. Niemniej jednak, opowiedzenie więcej o sobie stanowi bardzo ważny dodatek do całości tego dokumentu. Teraz do dzieła: pióra w dłoń i piszcie o swoich pasjach!

Tagi:

Podziel się

Ostatnie wpisy

Powrót do bloga

Skomentuj ten wpis