Blue collars wanted! Pracownicy fizyczni na wagę złota

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pod koniec 2021 roku poziom bezrobocia rejestrowanego w Polsce wynosił 5,4%. W województwie Wielkopolskim było to zaledwie 3%, a to znaczy, że część poszukujących pracy w tym regionie to osoby, które na przykład niedawno się tam przeprowadziły. Niskie bezrobocie cieszy, choć brak rąk do pracy spędza sen z powiek wielu pracodawcom. A szukają wszyscy i wszędzie – i to nie tylko specjalistów, szczególnie informatyków. Wypatrywani jak kania dżdżu są także pracownicy fizyczni.

Blue collars to termin określający pracowników fizycznych. Pochodzi od koloru koszul noszonych przez przedstawicieli tej właśnie grupy. Niebieski i granatowy nieźle maskuje plamy, ale jest też kolorem dżinsu – materiału stworzonego w XIX w. z myślą o poszukiwaczach złota, którzy potrzebowali odzieży odpornej na przetarcia i rozerwanie. Pracownicy fizyczni mogą przebierać w ofertach pracy i nie zmieniła tego nawet pandemia. Według raportu „Fachowcy o lepszej pracy”, który sporządzono na zlecenie pracuj.pl, 73% badanych deklaruje, że po pandemii COVID‑19 jest w takiej samej lub lepszej sytuacji zawodowej niż przed nią. Otwarte rynki zagraniczne i silna konkurencja sprawiają, że liczba ofert zatrudnienia dla tej grupy zawodowej rośne. W styczniu bieżącego roku we wspomnianym serwisie pracuj.pl opublikowano 12 tysięcy ofert pracy kierowanych do kandydatów blue collars. Jest to dwukrotnie więcej ofert niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Które z sektorów odnotowały wzrost zapotrzebowania, jeśli chodzi o pracowników fizycznych? Praktycznie wszystkie. W drugim półroczu minionego roku najwięcej ofert pojawiło się w branży produkcyjnej, ale fachowców poszukiwano także do obsługi łańcuchów dostaw, w branży budowlanej, transporcie, gastronomii i turystyce. Szczególnie poszukiwani są pracownicy o unikalnych umiejętnościach manualnych, po kursach obsługi maszyn, łączący pracę umysłową z fizyczną. Mogą oni liczyć na świetną ścieżkę rozwoju zawodowego, choć obecnie, również ze względu na brak pracowników z Ukrainy, cenieni są także solidni elektrycy, hydraulicy i monterzy.

„Fachowca zatrudnię od zaraz” – Fachowca, czyli kogo?

Pracownicy fizyczni to ogromna i zróżnicowana grupa. Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający pracuj.pl, na łamach raportu „Na tropie dobrej pracy” mówi o niej tak: „Badanie tworzy portret osób twardo stąpających po ziemi, oczekujących szacunku, dobrej atmosfery, stabilizacji i możliwości rozwoju – nie zawsze mierzonych kierowniczymi stanowiskami”. Aby wiedzieć, kogo dokładnie szukamy, warto więc posiłkować się rzetelnymi badaniami przeprowadzonymi na reprezentatywnej próbie statystycznej, ale również własnymi obserwacjami. Czasem zapominamy, że najlepsze źródło wiedzy mamy na wyciągnięcie ręki. W jednym z naszych ostatnich tekstów pisaliśmy o tym, jak ważne są pogłębione wywiady z już zatrudnionymi pracownikami, które są nieocenione w czasie budowania persony kandydata. By przyciągnąć pracownika, musimy wiedzieć, w jaki sposób konsumuje media, jak spędza czas wolny, jakie może mieć hobby i z jakimi problemami się zmaga. Suche dane demograficzne mogą zwieść nas na manowce.

Źródło: https://gojtowska.com/2022/03/17/blue-collars/

Dobre badania focusowe pozwalają wybić się na tle konkurencji, ale przede wszystkim są one pierwszym krokiem, by pracodawca mógł odpowiedzieć na potrzeby poszukiwanych przez siebie pracowników i kandydatów. Często również te niewypowiedziane. W przeprowadzanym niedawno badaniu eRecruiter tylko 54% pracowników fizycznych zadeklarowało, że pracodawcy dbają o doświadczenia kandydata w procesach rekrutacyjnych. Co ciekawe, żeby to zmienić, nie trzeba aż tak wiele. Na początek wystarczą trzy kroki.

Trzy kroki, by przyciągnąć pracowników blue collars

Pierwszym ważnym wabikiem jest wynagrodzenie. Jeśli już pracownicy szukają czegoś konkretnego w ofertach pracy zamieszczanych na przykład na portalach ogłoszeniowych, to są to właśnie informacje o wynagrodzeniu. Ze wspomnianego raportu „Fachowcy o lepszej pracy” wynika, że 6 na 10 badanych nie poszukuje nowego zatrudnienia, bo uważa, że zarabia odpowiednio dużo. Mimo to 72% respondentów rozważyłoby zmianę pracy ze względu na wyższe zarobki. Czy jednak pieniądze to jedyny aspekt, na który zwracają uwagę pracownicy fizyczni? Nie. Cenią sobie oni też dobrą lokalizację miejsca pracy (30%), dobrą atmosferę (29%) i przyjazne relacje z szefem (22%).

Ciekawą różnicą między pracownikami fizycznymi a pozostałymi jest to, że pracownicy fizyczni chętniej niż inni obejrzą miejsce pracy przed podjęciem zatrudnienia. Według wspomnianego raportu eRecrutier 41% respondentów chciałoby zobaczyć firmę na żywo, przekonać się, jakie panują w niej warunki, a także poznać zespół. Podobne oczekiwania ma tylko 15% specjalistów. Te dane dowidzą, że dzień otwarty dla kandydatów blue collars to dobry pomysł, który może przyciągnąć wielu niezdecydowanych.

Trzecim, bardzo ważnym aspektem, który przyciąga pracowników fizycznych, jest maksymalnie skrócona ścieżka procesu rekrutacyjnego. Mile widziane są oferty „Aplikuj bez CV”. Pracownicy fizyczni to grupa nieprzychylnie nastawiona do wieloetapowych rekrutacji. Według badania dla pracuj.pl, więcej niż 1/3 kandydatów czułaby się zniechęcona rekrutacją, na której zakończenie musiałaby czekać więcej niż tydzień. Propozycje pracy dla pracowników fizycznych należy formułować zwięźle, konkretnie, powinny być one wolne od korporacyjnego języka. Wielu pracowników fizycznych ma trudności z opisaniem doświadczenia zawodowego w sztywnej konwencji CV. Gdyby mieli oni możliwość wysłania SMS-a na przykład o treści: „Praca” pod podany numer telefonu i oddzwoniłby do nich ktoś, z kim można omówić warunki zatrudnienia na żywo, to chętnie korzystaliby z takich rozwiązań. 44% kandydatów chętniej odbędzie taką rozmowę z pracodawcą niż wyśle mu życiorys.

Każdy jest tak samo ważny

Dbanie o pozytywne doświadczenia rekrutacyjne pracowników fizycznych jest naprawdę istotne, ponieważ 7 na 10 z nich nie zaaplikuje więcej do firmy, która już raz ich w tej kwestii zawiodła. Z najnowszego badania CBOS wynika natomiast, że aż 77% zatrudnionych nie boi się, że w najbliższym czasie utraci pracę, a gdyby nawet tak stało, to 72% ankietowanych uważa, że znalezienie nowej pracy w miejscowości, w której mieszkają lub w bliskiej okolicy, nie jest problemem. W okresie wiosennym rośnie zapotrzebowanie na pracowników sezonowych, więc takie deklaracje wydają się uzasadnione. Warto potraktować je jako bodziec do działania. I przede wszystkim warto poznać świat pracowników fizycznych. W końcu to oni często wykonują bardzo obciążające i wymagające prace. W ich rękach leży naprawdę wiele.

Źródła:


https://www.gov.pl/web/rodzina/poziom-bezrobocia-rejestrowanego-na-koniec-2021-roku-pierwsza-taka-sytuacja-od-ponad-trzech-dekad

https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/362094/fa6d537fd7bdfdafa5b63392a67f6ba0.pdf

https://prowly-uploads.s3.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/126703/Na_tropie_dobrej_pracy_Czego_szukaj%C4%85_pracownicy_fizyczni_-_raport_Pracuj_pl.pdf

https://gojtowska.com/2018/10/17/pracownicy-fizyczni/

https://www.pulshr.pl/po-godzinach/nastroje-pracownikow-w-gore-oto-prawdopodobna-przyczyna,90029.html

https://gojtowska.com/2022/03/17/blue-collars/

https://go.erecruiter.pl/raport-candidate-experience-2021-bw

https://kadry.infor.pl/kadry/hrm/rekrutacja/5347078,Pracownicy-fizyczni-poszukiwani.html

https://media.pracuj.pl/78787-czego-szukaja-w-rekrutacji-pracownicy-fizyczni-badanie-erecruiter

https://jobsplus.pl/pracownicy-fizyczni-jak-ich-szukac/

https://hrappka.pl/blog/rekrutacja/rekrutacja-pracownikow-nizszego-szczebla

https://www.egospodarka.pl/160394,Czego-pracownik-fizyczny-wymaga-od-rekrutacji,2,39,1.html

https://www.pulshr.pl/rekrutacja/wciaz-przybywa-ofert-dla-pracownikow-fizycznych-kogo-szukaja-firmy,79212.html

https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2903148,Brakuje-rak-do-pracy-Gwaltownie-rosnie-liczba-ofert-dla-pracownikow-fizycznych

https://forsal.pl/artykuly/1422261,praca-w-polsce-brakuje-programistow-i-pracownikow-fizycznych-problem-jest-powazny.html

https://www.ekskluzywnymenel.com/posts/krotka-historia-jeansow-218

GIF: https://tenor.com/view/bruno-lelo-bbcan-bruno-bbcan-charming-construction-worker-gif-17037088

Tagi:

Podziel się

Ostatnie wpisy

Powrót do bloga

Skomentuj ten wpis