Agencje rekrutacyjne – fakty i mity

W Polsce jest już około dwóch tysięcy agencji rekrutacyjnych. Połowa z nich to agencje pracy tymczasowej, a jak wiadomo, praca tymczasowa często budzi skojarzenia z niską płacą i orką ponad siły. Oczywiście nie każdy zakłada, że agencje zbijają kapitał na werbowaniu taniej siły roboczej, ale mimo to, jest kilka stereotypów dotyczących szukania pracy przez pośrednika, którym warto przyjrzeć się bliżej.

MIT: Nie warto korzystać z usług agencji, bo przecież mogę wysłać CV do interesujących mnie firm samodzielnie


Możesz. A wręcz nie masz innego wyjścia, jeśli szukasz pracy na własną rękę. Pamiętaj jednak, że nie zawsze wysłanie aplikacji zakończy się jej rozpatrzeniem. Nie każda firma prowadzi rekrutacje z pełnym zaangażowaniem, zwłaszcza jeśli nie ma swojego działu HR. W takich sytuacjach procesem rekrutacyjnym zajmują się jednostki, które muszą wpleść poszukiwania kandydatów pomiędzy swoje codzienne zadania. Może to oznaczać, że będziesz czekać na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną całą wieczność. W końcu staniesz pewnie przed dylematem: „dzwonić do nich i przypomnieć o swoim istnieniu, czy nie dzwonić?”.


FAKT: Wysyłając CV przez agencję rekrutacyjną, masz pewność, że nie zaginie wśród dziesiątek innych


Agencja da Ci osobistego doradcę, czyli osobę, która będzie wspierać Cię na każdym etapie procesu zdobywania pracy. Pracownik agencji zna rynek pracy od podszewki i zaoferuje Ci profesjonalną pomoc. Spojrzy na Twoje CV i list motywacyjny fachowym okiem, podpowie Ci, jak skorygować je tak, by na plan pierwszy wysuwały się najistotniejsze dla pracodawcy kwalifikacje, które posiadasz. Plusem korzystania z agencji jest także to, że kilkuminutowy telefoniczny wywiad wstępny będzie skutkował wysłaniem przez rekrutera pełnej rekomendacji, która dla pracodawcy jest jak zaufane polecenie. Jest to równoznaczne z gwarancją znalezienia się Twojego nazwiska „na biurku” pracodawcy. Oznacza to, że doradca nie tylko dopilnuje, by Twoja kandydatura została rozpatrzona, ale także będzie Twoim rzecznikiem, jeśli tylko będzie wiedział, że rzeczywiście masz potencjał, by pracować na danym stanowisku.


MIT: Naprawdę dobre firmy nie potrzebują pomocy agencji rekrutacyjnych


Wiele osób sądzi, że w biurach renomowanych firm półki uginają się pod ciężarem aplikacji kandydatów, a tam, gdzie ludzie nie walą drzwiami i oknami, potrzebna jest pomoc agencji. A do jakiej pracy ludzie się nie garną? Nisko płatnej, nieciekawej i takiej, która nie daje możliwości rozwoju. Jeśli więc firma oferuje dobre warunki zatrudnienia, to po co jej agencja HR?


FAKT: Wiele znanych firm korzysta z pomocy agencji


Coraz więcej cieszących się uznaniem firm dostrzega, jak istotny jest modelowo przeprowadzony proces rekrutacyjny. Nie każda organizacja warta uwagi zdążyła już zbudować employer branding i nie każda potrafi zapewnić właściwe candidate experience. W takiej sytuacji rekrutowanie pracowników na własną rękę może wiązać się z kosztami i stratami. Źle przeprowadzony proces rekrutacyjny najczęściej oznacza zatrudnienie osoby, która szybko zacznie szukać dla siebie miejsca gdzie indziej. Branża HR rozrasta się i zmienia dynamicznie. Rekruterzy z profesjonalnych agencji określą nie tylko kwalifikacje przyszłego pracownika, ale również przeprowadzą wywiad behawioralny i ocenią jego motywacje do pracy. Dzięki wciąż poszerzanej wiedzy i znajomości rynku potrafią połączyć odpowiedniego pracownika z pracodawcą. To dlatego topowe firmy coraz częściej korzystają z pomocy agencji HR.


MIT: Nie ma nic za darmo. Agencji trzeba będzie zapłacić pośrednio lub bezpośrednio


Wielu kandydatów myśli, że telefon od rekrutera może oznaczać dwie rzeczy ‒ kontakt w sprawie pracy lub w sprawie faktury do uregulowania. Osoby, które wiedzą już, że agencja nie pobiera opłat za swoje usługi, myślą, że koszty pracy rekrutera zostaną pokryte z ich pierwszej pensji. Tak czy siak ‒ zapłacą.


FAKT: Agencje nie pobierają opłat, a koszty rekrutacji nie są przerzucane na pracowników


Firmy, które korzystają z pomocy agencji, mają ten koszt wpisany w całoroczne budżety. Jest to dla większości z nich ułamek opłat, jakie musiałyby ponieść, gdyby realizowały procesy zatrudnienia samodzielnie. Wyobraźmy sobie taką sytuację: instytucja kultury potrzebuje informatyka. Właścicielom takiej organizacji może być trudno ocenić kompetencje kandydatów. Pomoc agencji jest wtedy nieoceniona i pewna pula przychodów firmy jest przeznaczona na koszt znalezienia takiego pracownika. Niezależnie od tego, ilu kandydatów zgłosi się na wakat i czy którykolwiek z nich zostanie przyjęty, z takiego kosztu się nie rezygnuje i nie ponosi go przyszły pracownik.


MIT: Najlepiej szukać pracy samemu, pośrednik nie wie przecież, czego chcę


Wśród niektórych osób panuje przekonanie, że agencja zawsze będzie szła na ilość. Zorganizuje dziesiątki spotkań między pracodawcami a kandydatami, by uchodzić za działającą sprawnie. Przecież ostatecznie to pracodawca podejmuje decyzję, kogo zatrudni, a agencja nie załatwi pracy każdemu. Chodzi o to, by stworzyć możliwości i przedstawić klientowi jak najwięcej ludzi do pracy.


FAKT: Agencja rekrutacyjna może pomóc Ci znaleźć pracę marzeń dzięki kompetencjom rekruterów


Dla dobrej agencji liczy się nie ilość nawiązanych między stronami kontaktów, lecz ich efektywność i właśnie na to kładą nacisk. Nowoczesne agencje to coś więcej niż tylko rekrutacje. Te najlepsze współpracują z klientami ściśle i pomagają im udoskonalać procesy zarządzania pracownikami w firmie. Oferują także szkolenia np. z zakresu komunikacji interpersonalnej czy motywacji. To właśnie dzięki temu rekruterzy mogą dostrzec w Tobie potencjał, którego sam nie zauważasz i połączyć Cię z firmą, w której rozwiniesz skrzydła. Rekruterzy doskonale znają rynek pracy i swoich klientów, więc współpracując z agencją, od razu dowiesz się też, jakie są warunki zatrudnienia w danej organizacji. Pamiętaj, że niektóre firmy szukają pracowników tylko przez profesjonalne agencje i nie znajdziesz ich ofert w internecie. Szukając pracy na własną rękę, możesz więc nigdy nie trafić tam, gdzie pracowałoby Ci się najlepiej. Nie warto odcinać się od szans, jakie daje dobra agencja, zwłaszcza że nic nie stoi na przeszkodzie, by jednocześnie szukać pracy samemu.


Źródła:


https://www.bispolhr.com/pl/dlaczego-warto-szukac-pracy-z-pomoca-agencji

https://ers.pl/rekrutacja-przez-agencje-fakty-i-mity/

https://talentplace.pl/blog/dla-kandydatow/dlaczego-warto-skorzystac-z-uslug-firmy-rekrutacyjnej-przy-poszukiwaniu-pracy

https://saleshr.pl/dlaczego-warto-korzystac-z-uslug-firm-rekrutacyjnych/

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-dlaczego-warto-korzystac-z-uslug-firm-rekrutacyjnych

https://www.wirtualnemedia.pl/praca/poradniki/czy-warto-szukac-pracy-przez-agencje-zatrudnienia

Tagi:

Podziel się

Ostatnie wpisy

Powrót do bloga

Skomentuj ten wpis